Skip to main content
فهرست مقالات

A two-tier Approach to ELT Textbook evaluation

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (7 صفحه - از 40 تا 46)

کلیدواژه ها :

ارزشیابی کتاب درسی ،انتخاب کتاب درسی ،تولید مواد آموزشی

کلید واژه های ماشینی : ارزشیابی کتابهای درسی موزش زبان، کتابهای درسی موزش زبان انگلیسی، موزش، کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی، کتاب درسی با عنای به‌آن، روند ارزشیابی کتاب‌های درسی، ارزشیابی کتاب‌های درسی، انتخاب کتاب درسی خاص، عنای به‌آن ملاک‌ها، کتاب درسی

اصطلاح«دو مرحله‌ای»در این مقاله به دو مفهوم مجزا اشاره می‌کند:(1)از یک طرف تأکید می‌کند که دو راه در امر تهیه و تدوین کتاب‌های درسی وجود دارد.یکی انتخاب کتاب درسی خاص پس از ارزشیابی آن و دیگر تولید کتاب درسی مورد نیاز است.(2)از سوئی دیگر،اصطلاح«دو مرحله‌ای»معطوف به این معنا است که روند ارزشیابی کتاب‌های درسی اصولا از دو مرحله تشکیل شده است.یکی تعیین ملاک‌ها و دیگری تحلیل ارزش هر کتاب درسی با عنای به آن ملاک‌ها است. هدف ما در این پژوهش ارائه رهیافتی دو مرحله‌ای برای ارزشیابی کتابهای درسی موزش زبان انگلیسی است تا معلمان زبان‌ بتوانند ابتدا متناسب با شرایط ویژه خود ملاک‌هائی نظری را تعریف کرده و سپس با توجه به آن ملاک‌ها،هر کتاب درسی را ارزشیابی نمایند.در این راستا با به کارگیری مشخصات همگانی کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی(ر.ک.انصاری و بابائی، 2001)وبا انگیزه آموزش آنها-که هر معلمی می‌تواند با استفاده از این روش،کتاب مورد نظر خود را انتخاب کند و یا برای رفع‌ نیازهای خاصی اقدام به نگارش کتاب‌های جدید نماید.

خلاصه ماشینی: "تدوین کتاب‌های درسی وجود دارد. یکی انتخاب کتاب درسی خاص پس از ارزشیابی آن و دیگر تولید کتاب درسی مورد نیاز است. (2)از سوئی دیگر،اصطلاح«دو مرحله‌ای»معطوف به این معنا است که روند ارزشیابی کتاب‌های درسی اصولا از دو مرحله تشکیل شده است. یکی تعیین ملاک‌ها و دیگری تحلیل ارزش هر کتاب درسی با عنای به آن ملاک‌ها است. هدف ما در این پژوهش ارائه رهیافتی دو مرحله‌ای برای ارزشیابی کتابهای درسی موزش زبان انگلیسی است تا معلمان زبان‌ بتوانند ابتدا متناسب با شرایط ویژه خود ملاک‌هائی نظری را تعریف کرده و سپس با توجه به آن ملاک‌ها،هر کتاب درسی را ارزشیابی نمایند. در این راستا با به کارگیری مشخصات همگانی کتاب‌های آموزش زبان انگلیسی(ر. 2001)وبا انگیزه آموزش آنها-که هر معلمی می‌تواند با استفاده از این روش،کتاب مورد نظر خود را انتخاب کند و یا برای رفع‌ نیازهای خاصی اقدام به نگارش کتاب‌های جدید نماید. کلیه واژه‌ها:ارزشیابی کتاب درسی،انتخاب کتاب درسی،تولید مواد آموزشی"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.