Skip to main content
فهرست مقالات

The culture impact of EFL books on iranian language learners

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم) (8 صفحه - از 47 تا 54)

کلیدواژه ها : فرهنگ ،زبان‌آموزی ،تأثیرات فرهنگی ،دانش زبان خارجی ،کتاب‌های آموزشی زبان خارجی

کلید واژه های ماشینی : فرهنگ ،زبان‌آموزان ،زبان ،زبان‌آموزان تحت تأثیر فرهنگ ،فرهنگ زبان انگلیسی ،مجموعه قوانینی اطلاق ،رفتار ،مجموعه ،زبان خارجی بر زبان‌آموزان کشور ،کتاب‌های آموزشی زبان خارجی ،فرهنگ به مجموعه قوانینی ،گروه زبان‌آموز ،گروه از زبان‌آموزان ایرانی ،زبان خارجی ،نتیجه گروه‌های متفاوت ،رفتار مخصوص ،تلاش می‌کنند زبان ،توجه به فرهنگ زبان ،چهارچوب فرهنگ اسلامی ،معرض فرهنگ ،کتاب‌های درسی زبان ،کتاب‌های رسمی آموزش و پرورش ،فرهنگ خارجی ،آروه دوم ،تأثیر فرهنگ ارائه‌شده ،مدیر عامل انتخاب ،گروه از انسان‌ها ،کتاب‌های نوشته‌شده ،نتایج به‌دست‌آمده از مقایسه ،ارزش‌های فرهنگی

فرهنگ به مجموعه قوانینی اطلاق می‌شود که رفتار یک گروه از انسان‌ها را شکل می‌دهد.این رفتار مخصوص یک گروه‌ خاص است.در نتیجه گروه‌های متفاوت،فرهنگ‌های متفاوتی دارند.هنگامی که انسان‌ها تلاش می‌کنند زبان خارجی بیاموزند، در معرض فرهنگ آن زبان نیز قرار می‌گیرند.در این جا سؤال،این است که آیا زبان‌آموزان،فرهنگ خارجی را نیز می‌آموزند؟ برای پاسخ به این سؤال،در یک تحقیق دو گروه از زبان‌آموزان ایرانی با یکدیگر مقایسه شده‌اند.گروه اول افرادی که زبان را از طریق کتاب‌های نوشته شده توسط انگلیسی زبانان( Headway )موخته‌اند و آروه دوم آنان که زبان را از طریق کتاب‌های رسمی‌ آموزش و پرورش فرا گرفته‌اند.این دو مجموعه،از نظر محتوای فرهنگی کاملا متفاوتند.مجموعه اول با توجه به فرهنگ زبان‌ انگلیسی نگاشته شده است،در صورتی که کتاب‌های درسی زبان در دو سطح راهنمایی و متوسطه،در چهارچوب فرهنگ اسلامی‌ ارائه شده‌اند. نتایج به دست آمده از مقایسه این دو گروه زبان‌آموز،نشان می‌دهند که هیچ تفاوت معنی‌داری بین آن‌ها وجود ندارد.ارزش‌های‌ فرهنگی هر دو گروه مشابه هستند و زبان‌آموزان تحت تأثیر فرهنگ ارائه شده در کتاب‌های فوق قرار نگرفته‌اند.یعنی فرهنگ‌ انسان‌ها طی سال‌ها و برچسب نیاز آنان شکل گرفته است و به راحتی قابل تغییر نیست.

خلاصه ماشینی:

"8. آیا برای ازدواج به نظر پدر ومادرتان اهمیت می‌دهید؟در صورت مخالفت آنان چه می‌کنید؟ 9. آیا از رژیم غذایی خاص پیروی می‌کنید؟به چه دلیل؟اصولا برای سلامتی خود چه کارهای دیگری انجام می‌دهید؟ برای روز بعد و هفته آیندهء خود چگونه برنامه‌ریزی کرده‌اید؟ از نظر شما بهترین کشور دنیا کدام است و چرا؟ اگر شرکتی تأسیس کنید و بخواهید برای آن مدیر عامل انتخاب نمایید،چه کسی را انتخاب خواهید کرد؟مدیر عامل انتخابی شما باید فرهنگ به مجموعه قوانینی اطلاق می‌شود که رفتار یک گروه از انسان‌ها را شکل می‌دهد. در این جا سؤال،این است که آیا زبان‌آموزان،فرهنگ خارجی را نیز می‌آموزند؟ برای پاسخ به این سؤال،در یک تحقیق دو گروه از زبان‌آموزان ایرانی با یکدیگر مقایسه شده‌اند. انگلیسی نگاشته شده است،در صورتی که کتاب‌های درسی زبان در دو سطح راهنمایی و متوسطه،در چهارچوب فرهنگ اسلامی‌ فرهنگی هر دو گروه مشابه هستند و زبان‌آموزان تحت تأثیر فرهنگ ارائه شده در کتاب‌های فوق قرار نگرفته‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.