Skip to main content
فهرست مقالات

رشد شناختی و زبان کودکان

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم) (7 صفحه - از 11 تا 17)

کلیدواژه ها : رشد ،روان‌شناسی ،زبان ،نظریه‌ها ،شناختی

کلید واژه های ماشینی : کودکان ،زبان ،رشد ،زبان کودکان ،رشد شناختی و زبان ،پیاژه ،گاتسکی ،نظریه‌های اصلی رشد شناختی ،نظریه‌های رشد شناختی ،تفکر ،رشد زبان ،مهارت‌های ،ذهنی ،اجتماعی ،دانش ،فرایند ،شناخت ،درک ،ارتباط ،واژگان ،آموزش ،علائم ،یادگیری زبان ،انسان ،ساختار ،دستور زبان ،مراحل رشد پیاژه ،مفاهیم ،افراد درگیر در تدریس کودکان ،گاتسکی کار اصلی

نظریه‌های رشدشناختی و زبان،نوعی طرح یا چارچوب ذهنی مناسب برای معلمان و افراد درگیر در تدریس کودکان ارائه می‌کنند. بعضی از برجسته‌ترین محققان مانند پیاژه و وی گاتسکی،خدمات قابل توجهی در زمینهء روان‌شناسی رشد انجام داده‌اند.هر دوی‌ آن‌ها کودکان را افرادی فعال در یادگیری می‌دانند و بر شرایط اجتماعی نیز تأکید می‌کنند.این مقاله مرور مختصری دارد بر نظریه‌های‌ اصلی رشدشناختی و زبان،و تمرکز اصلی آن بر مهارت‌های لازم برای بسط این دو مقوله است.

خلاصه ماشینی:

"نظریه‌های رشدشناختی و زبان،نوعی طرح یا چارچوب ذهنی مناسب برای معلمان و افراد درگیر در تدریس کودکان ارائه می‌کنند. بعضی از برجسته‌ترین محققان مانند پیاژه و وی گاتسکی،خدمات قابل توجهی در زمینهء روان‌شناسی رشد انجام داده‌اند. آن‌ها کودکان را افرادی فعال در یادگیری می‌دانند و بر شرایط اجتماعی نیز تأکید می‌کنند. اصلی رشدشناختی و زبان،و تمرکز اصلی آن بر مهارت‌های لازم برای بسط این دو مقوله است. صداها،واژگان،دستور زبان کودکان و موارد مربوط به آن‌ها در زندگی،روی رشد آن‌ها تأثیر بسیار مهم و حساسی دارد. تفکر و استفاده از زبان ضروری است و دستیابی به مفاهیم‌ و مهارت کودکان تأثیر زیادی دارد و همین موضوع در مورد رشد بهترین آغاز برای تشخیص خصوصیات زبان این است که بدانیم‌ دوم این است که زبان از علائم استفاده می‌کند و همهء صداها، یکی از مهمترین خصوصیات رشد زبان در انسان این است که‌ رسمی می‌داند و اعتقاد دارد که دانش زبان ذاتی و همگانی است. (1975)نیز رشد زبان را وسیلهء مؤثر و مفیدی برای ایجاد ارتباط و معنی،و درک کودک از آن‌ها جنبه‌های مهم زبان هستند که‌ البته،باید توجه داشت که گفتار و زبان مورد استفاده بین کودکان‌ پرستاران برای ایجاد ارتباط با کودکان از زبان خاصی استفاده‌ بسیار خوب و مفیدی برای معرفی نظام پیچیدهء زبان است. به تدریج زبان خود را برای ایجاد ارتباط با کودکان بزرگ‌تر یا نوجوانان‌ رشد و مهارت‌های زبان آن‌ها تأثیر فراوان دارد. مورد میزان درک کودکان از زبان و خصوصیات زبان‌آموزی آن‌ها که کودکان عامل مهم و مؤثری در فرایند رشد زبان خود هستند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.