Skip to main content
فهرست مقالات

تروریسم نوین و منافع ملی جمهوری اسلامی ایران

نویسنده:

(36 صفحه - از 821 تا 856)

کلیدواژه ها : جمهوری اسلامی ،منافع ملی ،تروریسم نوین ،روحیه ملی ،منزلت ایدئولوژیک

کلید واژه های ماشینی : تروریسم ،تروریسم نوین ،منافع ملی جمهوری اسلامی ،جمهوری اسلامی ایران ،تروریسم نوین و منافع ملی ،ملی ،موج جدید اقدامات تروریستی ،سیاسی ،امنیت ملی جمهوری اسلامی ،منطقه ،امنیت ،هسته‌ای ،تهدید ،رسانه‌ای ،عراق ،مدیریت ،حملات تروریستی ،موج جدید ،آمریکا ،موج جدید تروریسم ،شبکه ،دولت ،اقدامات ،تروریسم جدید ،تهدید منافع ملی ،عملیات پنهان ،جنگ ،گروه‌های تروریستی ،شیوه ،قرار دادن جمهوری اسلامی ایران

تروریسم عنوانی است برای موج جدید اقدامات تروریستی که اوج آن را می‌توان حادثه 11 سپتامبر دانست.ایالات متحده در واکنش به رویداد 11 سپتامبر و در نبرد با این موج جدید،سعی نمود تا محیط عملیاتی آن را به منطقه خاورمیانه منتقل‌ نماید که با محیط امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران هم‌پوشان است.از این رو،مقاله‌ حاضر به تبیین این موج جدید و پیامدهای آن در صورت تهدید منافع ملی جمهوری‌ اسلامی ایران می‌پردازد.به اعتقاد نویسنده،تروریسم نوین به واسطه مؤلفه‌هایی چون‌ هوپیت پایگی،برخورداری از صبغه جهانی،برانگیزانندگی و تک پایگی،از گونه‌های‌ پیشین متمایز می‌شود و شیوهء مشخص آن عملیات انتحاری است.این موج در صورتی که منافع ملی جمهوری اسلامی ایران را تهدید کند،می‌تواند روحیه ملی را در بعد اخلی و منزلت ایدئولوژیک جمهوری اسلامی را در محیط منطقه‌ای در معرض‌ آسیب جدی قرار دهد. اقدامات پیشنهادی نویسنده برای پیشگیری و مقابله با این تعهدید عبارتند از عملیات پنهان با تأکید بر جریان‌سازی،کنترل و مدیریت فراگیر رسانه‌ای،مدیریت رویداد به جای مدیریت بحران،پیشگیری از تروریسم هسته‌ای و نبرد آشکار به هنگام واکنش.

خلاصه ماشینی:

"تروریسم عنوانی است برای موج جدید اقدامات تروریستی که اوج آن را تهدید تروریسم نوین علیه منافع ملی جمهوری اسلامی ایران تا چه میزان جدی است؟در که در کنار هم قرارگیری آنها می‌تواند این گونه از تروریسم را از گونه‌های پیشین متمایز کند. بر این اساس تروریسم نوین،اولا هویت پایه است نه منفعت محور؛ثانیا صبغه‌ای جهانی و 8تروریسم نوین نیز از این منظر واکنشی است در برابر تمامی بهره می‌برد و به این معنا،تروریسم نوین تروریسم جهانی شده است. برای رؤیت تصاویر این عملیات داده است که اوج آن را می‌توان در حادثه یازده سپتامبر 1002 دستور کار این بازی نیز تروریسم از نوع جدید است که در حوزه سیاست اعلا1قرار دارد. بیان دیگر،دستور کاری است که منافع حیاتی این بازیگران را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در عین حال این تغییر فاز می‌تواند بر معادلات شیعه-سنی در منطقه نیز تأثیر این تغییر فاز نیز تا حد زیادی به اهداف بازیگران یاد شده همخوان است. در این صورت منافع ملی جمهوری‌ اسلامی ایران در ابعاد دخلی و منطقه‌ای در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. این اساس،در صورت تحقق تهدید تروریسم نوین در محیط امنیت داخلی جمهوری اسلامی، در بعد منطقه‌ای نیز به نظر می‌رسد تروریسم نوین بعدی از منافع ملی جمهوری اسلامی را تهدید تروریسم نوین بر ضد جمهوری اسلامی ایران،به دو دلیل عمده این منزلت را مخدوش‌ به واقع در این بعد نیز تروریسم نوین‌ حاوی نوعی جنگ روانی بر علیه مسلمانان منطقه است که موجب می‌شود تا آنها در در کشورهایی چون جمهوری اسلامی ایران است که به این فناوری دست یافته‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.