Skip to main content
فهرست مقالات

اعلامیه اسلامی حقوق بشر

(3 صفحه - از 56 تا 58)

کلید واژه های ماشینی : اعلامیه‌ی اسلامی حقوق بشر، حق، اعلامیه اسلامی حقوق بشراشاره، اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر، شریعت، دولت، خدا، زن، خانواده، دین

در شماره‌ی دوم(اردیبهشت 1383)ماهنامه‌ی حافظ،اعلامیه‌ی جهانی حقوق بشر را چاپ کردیم،و اکنون متن کامل اعلامیه‌ی‌ اسلامی حقوق بشر را به شما خوانندگان تقدیم می‌داریم.

خلاصه ماشینی:

"ماده‌ی دوم الف-زندگی موهبتی‌ست الهی و حقی‌ست که برای هر انسانی تضمین شده است،و بر همه‌ی افراد و جوامع و حکومت‌ها واجب است که از این حق حمایت نموده و در مقابل هر تجاوزی علیه آن ایستادگی کنند و جایز نیست کشتن هیچ‌کس بدون مجوز شرعی. ماده‌ی نهم الف-طلب علم یک فریضه است و آموزش یک امر واجب است بر جامعه و دولت،و بر دولت لازم است که راه‌ها و وسایل آن را فراهم نموده و متنوع بودن آن را به گونه‌یی که مصلحت جامعه را برآورد تأمین نماید و به انسان فرصت دهد که نسبت به دین اسلام و حقایق هستی معرفت حاصل کند و آن را برای خیر بشریت به کار گیرد. ماده‌ی دوازدهم هر انسانی برطبق شریعت حق انتقال و انتخاب مکان برای اقامت در داخل یا خارج کشورش را دارد و در صورت تحت ظلم قرار گرفتن می‌تواند به کشور دیگری پناهنده شود و بر آن کشور پناه‌دهنده واجب است که با او مداوا کند،تا این‌که پناهگاهی برایش فراهم شود،با این شرط که علت پناهندگی به خاطر ارتکاب جرم طبق نظر شرع نباشد. ماده‌ی پانزدهم الف-هر انسانی حق مالک شدن از راه‌های شرعی را دارد و می‌تواند از حقوق مالکیت به گونه‌یی که به خود و یا دیگران و یا جامعه ضرر نرساند،برخوردار باشد و نمی‌توان مالکیت را از کسی سلب کرد مگر بنابر ضرورت حفظ منافع عمومی و در مقابل پرداخت غرامت فوری و عادلانه."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.