Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و نقد نظریه امنیتی ساختن

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 491 تا 512)

کلیدواژه ها :

امنیتی ساختن ،اقدام گفتاری ،اقدام گفتاری استراتژیک ،بازیگر امنیتی‌ساز

کلید واژه های ماشینی : امنیتی، مکتب کپنهاگ، نظریه، بازیگر امنیتی‌ساز، نظریه براساس مفهوم اقدام گفتاری، نظریه امنیتی ساختن مکتب کپنهاگ، نظریه امنیتی، نقد، مخاطب، تهدید

امنیتی ساختن،نظرهی‌ای است که از سوی مکتب کپنهاگ به منظور تحلیل مسائل‌ امنیتی ارائه شده است.این نظریه براساس مفهوم اقدام گفتاری شکل گرفته و معتقد است که امنیت مفهومی مبتنی بر زبان می‌باشد و صرفا پس از اظهارشدن به وجود می‌آید.نظریه امنیتی ساختن با طرح مفاهیمی همچون بازیگر امنیتی‌ساز،زمینه و مخاطب،مسائل مختلف مرتبط با این نظریه را در این چارچوب مورد بررس قرار می‌دهد.این نظریه بیشتر بر پایه معرفت‌شناسی سازه‌انگاری و رئالیستی قرار گرفته‌ است.در این مقاله،به بررسی و نقد این نظریه می‌پردازیم.تحلیل و بررسی این نظریه‌ از خلال پاسخ به پرسش‌هایی همچون چیستی امنیت،کیستی بازیگر امنیتی ساز، چیستی شرایط موفقیت در امنیتی کردن و زمان مناسب برای امنیتی کردن پدیده‌ها،انجام‌ می‌پذیرد.در مقام نقد نیز مقاله حاضر شش نقد رایج و مطرح بر این نظریه را در ذیل‌ شش عنوان«اضطرار و استثنائات»،«اقدام گفتاری استراتژیک»،«نوع اقدام»،«نوع‌ تهدید»،«موفقیت»و«امنیت؛مفهوم خود مصداقی یا نماد»،طرح می‌کند. بر این اساس،به نظر می‌رسد که نظریه امنتی ساختن بیش از آنکه نظریه‌ای‌ تحلیلی یا ارزیابی کننده باشد،نظریه‌ای مدیریتی است.به بیان دیگر با استفاده از این‌ نظریه می‌توان حوه مدیریت بر امنیت را بیشتر مد نظر قرار داد.

خلاصه ماشینی: "نمی‌باشد؛بلکه بیان امنیت خود نوعی اقدام و عمل است و با گفتن آن،چیزی انجام شده است‌ Self Referential از نظر مکتب کپنهاگ و نظریه امنیتی ساختن،امنیت صرفا براساس هر نوع اقدام گفتاری یا ساختن هر پدیده شامل سه جزء است:بازیگر امنیتی‌ساز،پدیده امنیتی و مخاطب. بنابراین از نظر مکتب کپنهاگ،حوزه‌های مختلفی وجود دارد که امنیتی شدن پدیده را وارد حوزه مخصوص به‌ اینها قواعد و شاخص‌های ضروری برای امنیتی ساختن هر پدیده است. به نظر می‌رسد نظریه امنیتی ساختن تا حدود زیادی متأثر از آرای کارل اشمیت است. با این وجود،برخی از جنبه‌های نظریه امنیتی ساختن با آرای وی متضاد است. ساختن از این مفاهیم برای تکمیل نظریه خود استفاده کرده است؛اما در خصوص نوع نگاه به‌ این در حالی است مکتب کپنهاگ امنیتی ساختن را وضعیت آشکار می‌داند و معتقد است‌ این در حالی است که به نظر اشمیت،امنیتی ساختن امکان قاعده‌مند شدن و فرایند محور شدن‌ امنیتی ساختن به عنوان اقدام گفتاری استراتژیک،در نقد قاعده‌مندی تمام عیار نظریه امنیتی‌ که امنیت به سطح رویه‌ای عرفی و متدالو مانند ازدواج یا شرطبندی تنزل نماید که در آن، شرایط مساعد برای موفقیت باید به طور کامل وجود داشته باشد تا آن اقدام و عمل نیز به‌ در همین چارچوب اقدام گفتاری استراتژیک در پی مطرح کردن این ایده است که امنیتی‌ نظرهی امنیتی ساختن معتقد است که مفهوم امنیت به واسطه کاربرد موفقیت‌آمیز قواعد امنیتی‌ساز،متقاعد ساختن مخاطب-مثلا ملت-برای شناسایی ماهیت موضوع امنیتی است. این رو باید گفت امنیتی شدن،مخاطب محور است؛یعنی اصل مخاطب است نه اینکه به مانند"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.