Skip to main content
فهرست مقالات

نوشدارو در آثار دو حماسه سرای بزرگ جهان، فردوسی و هومر

نویسنده:

(2 صفحه - از 18 تا 19)

کلیدواژه ها :

شاهنامه ،نوشدارو ،نوشداروی فرونشاننده‌ی درد و کینه ،باده‌ی پرامنوس ،نوشداروی آرام‌بخش دل‌ها

کلید واژه های ماشینی : دارو، نوشدارو، حماسه‌ی، حماسه‌ی بزرگ ایران و یونان، درمان، فردوسی و هومر، نوشداروی آرام‌بخش دل‌ها، داروی آرام‌بخش دل‌ها، رستم، ایلیاد

خانم تبریزی در این مقاله به بررسی و مقایسه‌ی نوش‌داروی ایرانی و یونانی پرداخته و خاصیت‌ درمان‌بخشی آن را در حماسه‌ی بزرگ ایران و یونان بیان نموده است.

خلاصه ماشینی:

"1 زمانی نیز رستم بعد از جنگ با اسفندیار خسته و مجروح به نزد پدر می‌آید؛زال، سیمرغ را با آتش زدن پر او حاضر می‌کند و سیمرغ نوشدارو و یا مرهمی بر روی‌ زخم‌های رستم و رخش می‌نهد. 3 «ماکائون»نیز برای درمان زخم«منلاس»-که‌ تبر دل‌آزاری آن را ایجاد کرده بود-از همین‌ دارو استفاده می‌کند. هر دو بهبود را سرعت‌ می‌بخشند و هر دو نیز توسط موجودات‌ ما بعد الطبیعی به آدمیان داده شده است. زمانی که‌ رستم زاده می‌شود،سیمرغ با دارویی رودابه‌ را بی‌هوش می‌کند و پهلوی او را می‌درد؛ (به تصویر صفحه مراجعه شود) بزرگ جهان،فردوسی و هومر رستم را بیرون می‌آورد و سپس با مرهمی‌ زخم او را بهبود می‌بخشد. اما نوشداروهای دیگری نیز در حماسه‌های هومر وجود دارد که تنها خاصیت درمان‌بخشی ندارد؛از جمله: *نوشدارویی که درد و کینه را فرو می‌نشاند؛ در کتاب اودیسه‌ی هومر به داروی‌ شگفتی برمی‌خوریم که درد و کینه را فرومی‌نشاند و همه‌ی غم‌ها را از یاد می‌برد و هر کس از آن آمیخته بیاشامد، نمی‌گذارد که در همه‌ی روز اشک از دیدگانش روان گردد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.