Skip to main content
فهرست مقالات

مکاتب زبان شناسی مسلط امروز

نویسنده:

(4 صفحه - از 80 تا 83)

کلیدواژه ها :

معناشناسی ،نحو ،کاربردشناسی ،زبان‌شناسی صورت‌گرا ،زبان‌شناسی نقش‌گرا ،زبان‌شناسی‌ شناختی ،دستور زایشی گشتاری ،روال کشف ،ساخت‌گرایان خرد و کلان ،تعالی‌گرایی

کلید واژه های ماشینی : زبان، نقش‌گرا، ساخت، ساخت‌گرایی، نگرش، دستور، دستور زایشی، نحو، مکتب زبان، نقش‌گرایان

سه نگرش و رویکرد زبانی در عصر ما حاکم است،زبان‌شناسی صورت‌گرا، زبان‌شناسی نقش‌گرا و زبان‌شناسی شناختی.براساس این سه دیدگاه‌ می‌تواند سه نوع تعریف متفاوت داشته باشد و با سه دیدگاه گوناگون مورد مطالعه قرار گیرد. زبان‌شناسان صورت‌گرا زبان را نظامی براساس‌ ،ریاضی‌گونه و فرمول بنیان‌ می‌دانند.نقش‌گرایان زبان را به عنوان پدیده‌ای برای ایجاد ارتباط می‌بینند و شناخت‌ گرایان برای زبان به یک‌< نظام شناختی>اعتقاد دارند.

خلاصه ماشینی:

"هنگامی که به مقدمه‌ی کتاب‌های زبان‌شناسی فارسی دوره‌ دبیرستان مراجعه می‌کنیم،این عبارت توجه ما را به خود جلب‌ می‌کند:«کوشش مؤلفان بر این بوده که دستور زبان دوره‌ی دبیرستان‌ برمبنای نظریه‌ی علمی«ساخت‌گرایی»نوشته شود و در مواردی نیز که نظریه‌های دیگر از جمله«نقش‌گرایی»و«گشتاری»در تحلیل‌ قضایای دستوری موفق‌تر بوده‌اند،از آن نظریه‌ها استفاده شود. اینک به اختصار،به هریک از رویکردهای یاد شده می‌پردازیم 1-زبان‌شناسی صورت‌گرا (Formal Linguistics) این رویکرد زبان‌شناختی،زبان را نظامی ساخت بنیان فرض‌ می‌کند و برای ساخت زبان اهمیت ویژه‌ای قایل است. آن‌ها هم‌چنین بر این باورند که نیازهای ارتباطی است که باعث به‌ وجود آمدن«نحو»می‌گردند و زبان‌شناسان باید در جست‌وجوی‌ همگانی‌های کلامی باشند تا همگانی‌های نحوی و صوری، چرا که این کلام و نقش است که پدیده آورنده‌ی نحو و صورت است. شواهدی نیز در اثبات این ادعا می‌تواند ذکر شود که از جمله‌ می‌توان به موارد ذیل اشاره کرد: الف-شواهد تحول تاریخی زبان:بررسی تحولات زبان‌ نشان می‌دهد که زبان در آغاز برای ایجاد ارتباط و ایفای نقش پدیدار گشته و صورت و نحو برای تکمیل این پدیده به وجود آمده‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.