Skip to main content
فهرست مقالات

صعود و سقوط سبک هندی

نویسنده:

(2 صفحه - از 24 تا 25)

کلیدواژه ها :

مکتب وقوع ،سبک هندی(اصفهانی) ،صفویه نازک‌خیالی ،مضمون‌یابی ،فغانی

کلید واژه های ماشینی : سقوط سبک هندی، شعر، سبک هندی، مضامین، واژگان جدید و غیر متعارف، صعود و سقوط سبک، غزلیات سبک هندی مضمون‌های، نازک‌خیالی، مکتب، دیوان صائب

سبک هندی را عده‌ای شاعر روشن‌اندیش و ناراضی از شرایط محیط شاهان به وجود آورند. اساس این سبک ایجاد تحول و تغییر در ساختار شعر حاکم بر کشور بود. مضمون‌یابی،نازک‌خیالی،استخدام واژگان‌ جدید و غیر متعارف.رویکرد به زندگی روزمره و مسائل اجتماعی و...از ویژگی‌های ممتاز این‌ سبک یا مکتب است.اما دیری نپایید که زیاده‌روی‌ در این خصوصیات و ورود ناظمان بی‌مایه و کم‌سواد و دور افتادن از اصل و ریشه‌ی مأنوس و مألوف شعر پارسی یعنی ایران،این مکتب را به‌ ابتذال و سقوط کشاند.در این مقاله تلاش شده‌ است این روند و علل و عوامل این تحولات و تغییرات بررسی شود.

خلاصه ماشینی:

"اساس این سبک ایجاد تحول و تغییر در ساختار سبک یا مکتب است. مألوف شعر پارسی یعنی ایران،این مکتب را به‌ بنیان‌گذاران این سبک از اصفهان‌ این را نداشتند که در عرصه‌ی شعر وارد شعر و غزل کرده است ولی این مهارت‌ دل‌نشین آن‌ها را بر اریکه‌ی شعر فخیم خود اما مولانا این‌چنین زیبا و طبیعی آن را در شعر شعر برخوردی جدی داشتند و دیگر از آن همه‌ داشتند که شعر زبان زیبایی،جمال،پرچم‌ همدانی)که خود از بنیان‌گذاران این سبک‌ شعر و نیز بهتر شدن شرایط زندگی و بالا بردن‌ که دارای نازک‌خیالی‌ها و ترداندیشی‌های‌ (به تصویر صفحه مراجعه شود) مندرج در سبک هندی وجود داشت؛مثلا در مشخصات این سبک دیده می‌شود و حال‌ دیگر،شاعران مشهور این سبک مطلقا به‌ نیز دیده می‌شود که در سبک اصفهانی در غزل‌ در این شعر با همه‌ی زیبایی و جذابیت‌ شده،به غلط و غیر متعارف به کار رفته است. زان سبب شد سبک هندی مبتذل"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.