Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی و ارزیابی کارکرد ارزش افزوده اقتصادی و ارزش افزوده بازار جهت ارزیابی عملکرد اقتصادی شرکتها

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (20 صفحه - از 157 تا 176)

کلیدواژه ها : ارزیابی عملکرد ،ارزش افزوده اقتصادی‌ (EVA) ،ارزش افزوده بازار (MVA) ،روشهای سنجش عملکرد ،ROS ،ROI ،RI

کلید واژه های ماشینی : بازار جهت ارزیابی عملکرد اقتصادی، جهت ارزیابی عملکرد اقتصادی شرکتها، EVA، معیارهای مالی جهت ارزیابی عملکرد، سنجش عملکرد، کارکرد معیارهای مالی جهت ارزیابی، ارزش، ROI، ارزش افزوده بازار، ROS، بررسی و ارزیابی کارکرد ارزش، MVA، جهت ارزیابی عملکرد بنگاه‌ها، معیارهای سنجش عملکرد مدیریت، معیارهای، شاخص سنجش، EPS، مدیریت، جهت سنجش عملکرد اقتصادی، افزوده اقتصادی، متغیرهای، RI، معیارهای مالی سنجش عملکرد، ارزیابی عملکرد بنگاه اقتصادی، ارزش‌افزوده اقتصادی، آزمون کارکرد معیارهای مالی جهت، متغیرهای مالی شرکتهای بورس تهران، سود، جهت سنجش عملکرد اقتصادی بنگاهها، شاخصهای سنجش عملکرد اقتصادی توجه

سنجش عملکرد در فرآیند تصمیم‌گیری با توجه به توسعه و اهمیت نقش بازار سرمایه از مهمترین موضوعات حوزه مالی و اقتصادی است،ارزش افزوده اقتصادی بازار از معیارهای سنجش‌ عملکرد مدیریت است.بنابراین آزمون کارکرد معیارهای مالی جهت ارزیابی عملکرد بنگاهها نظیر ROI ، RI ، ROS ، EVA و MVA یک ضرورت بشمار می‌آید. مقاله حاضر،نتیجهء پژوهش علمی محقق است که با انتخاب صنعت نمونه از صنایع فعال و پذیرفته‌شده در بورس اوراق بهادار در یک دورهء زمانی پنج ساله-که اطلاعات آن در بورس موجود بوده است-صورت گرفت. مهمترین هدف مطالعه حاضر،ضمن تبیین تئوریک شاخصهای سنجش،عملکرد آزمون این‌ شاخصها و ارائه شواهد لازم به منظور کمک به فعالان بازار سرمایه و ارزیابی منطقی عملکرد بنگاهها برای اتخاذ تصمیم است. نتایج مطالعه نشان می‌دهد که بین‌ EVA با متغیرهای مالی مورد مطالعه نظیر EPS ، P و ROI رابطه وجود دارد.همچنین وجود رابطه‌ MVA با ROI و ROS و RI نیز تأیید گردیده‌ است و نتایج مطالعه نشان می‌دهد که میزان رابطه‌ EVA با متغیرها در مقایسه با MVA با متغیرها بیشتر است.

خلاصه ماشینی: "نتایج مطالعه نشان می‌دهد که بین‌ EVA با متغیرهای مالی مورد مطالعه نظیر EPS ، P و است و نتایج مطالعه نشان می‌دهد که میزان رابطه‌ EVA با متغیرها در مقایسه با MVA با متغیرها دارد و ارزیابی عملکرد بنگاههای اقتصادی نیز نیازمند شناخت معیارها و شاخصها است که در (MVA) 6سالها است که وجود داشته و در سنجش عملکرد اقتصادی نیز کارکرد بالایی دارد متغیرها و مقایسهء آن با دیگر روشهای سنجش عملکرد نظیر MVA و ROI و ROS و RI 3. آیا از EVA و MVA می‌توان جهت سنجش عملکرد اقتصادی استفاده نمود؟ادبیات و مبانی نظری تحقیق عملکرد مبتنی بر ارزش نظیر EVA و MVA را شناسایی کرده و بکار گرفت. ارزش‌افزوده اقتصادی‌ (EVA) به عنوان معیار مالی سنجش عملکرد،مبتنی بر ارزش‌ -«شیدا مهرزاده»3با بررسی ارتباط بین‌ EVA و متغیرهای مالی در بورس تهران به‌ این نتیجه رسید که ارتباط EVA با EPS و P و ROI تأیید و با P/E ، DPS و ROS و (ROI/ROS/RI/EVA) و ارزش‌افزوده بازار (MVA) در شرکتهای پذیرفته‌شده‌ شیدا مهرزاده،«تحقیق پیرامون ارتباط ارزش‌افزوده اقتصادی با متغیرهای مالی شرکتهای بورس تهران»،دانشگاه آزاد و به لحاظ موضوعی نیز بررسی کارکرد EVA و MVA جهت سنجش عملکرد اقتصادی‌ با MVA با متغیرهای مورد مطالعه کمی بیشتر است و فرضیه سوم تحقیق تأیید 2. جهت سنجش عملکرد اقتصادی مبتنی بر EVA به‌ EPS ، P و ROI توجه شود. 3. جهت سنجش عملکرد اقتصادی مبتنی بر MVA به‌ ROI ، ROS و RI توجه‌ «تحقیق پیرامون ارتباط بین ارزش‌افزوده اقتصادی و متغیرهای مالی نظیر EPS و P/E و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.