Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی از مشکلات و مصایب ویدیو در تلویزیون: چرا کارگردان ها از ویدئو می ترسند؟ چرا در تلوزیون ایران ارتش سری ساخته نمی شود؟

نویسنده: ؛ ؛ ؛ ؛

گزارشگر: ؛

خرداد 1380 - شماره 24 (6 صفحه - از 22 تا 27)

کلید واژه های ماشینی : ویدئو ،کارگردان ،برنامه‌های تلویزیونی ،تلویزیونی ،صداوسیما ،کار با ویدئو ،سیستم ویدئو ،نگاتیو ،فردرو ،نوار ویدئو ،کار تلویزیون ،کار تلویزیونی ،ساخت سریال‌های ،پخش سازمان صداوسیما ،سازمان صداوسیما ،حسین فردرو ،کارگردان تلویزیونی ،کار ویدئو ،نوارهای دو اینچ ،تصاویر سینما ،ویدئو ترجیح می‌دهند ،تکنسین‌های پخش ،ویدئو کار ،پخش تلویزیون ،مونتورها و تکنسین‌های پخش ،ویدئو نسبت ،تنظیم تصویر ،فردرو می‌گوید ،مشکلات و مزیت‌های فنی ،ضبط می‌شود

از کیفیت رنگ‌های تلویزیون خود راضی نیستید؟حس می‌کنید تصاویری را که می‌بینید تناسبی با صفحه کوچک تلویزیون‌ شما ندارد؟شفافیت بیش از حد تصاویر برای شما چندان‌ مطلبو نیست؟... به گیرنده‌های خود دست نزنید،چشم‌هایتان را هم بی‌جهت‌ بازوبسته نکنید،در تلوزیون ما،همه این چیزها طبیعی است. اما با خواندن این گزارش م توانید هم با علت این ضعف‌ها و مشکلات آگاه شوید،هم از تفاوت‌های سیستم تصویربرداری‌ با سیستم فیلمبرداری در ساخت آثار تلویزیونی آشنا شوید و هم... در این گزارش سعی شده تا حد امکان از پرداختن به مباحث‌ محتوایی برنامه‌های تلویزیونی پرهیز شود.چراکه پرداختن‌ به چنین موضوعی،خود«گزارش»های مستقلی را می‌طلبد. آشنایی با سبک و سیاق کار تلویزیونی و بررسی مشکلات و مزیت‌های فنی کار در این رسانه وقتی اهمیتی مضاعف پیدا می‌کند که به این نکته توجه کنیم که این‌روزها در حالی زمزمه‌ پیوستن صداوسیما به سیستم‌های دیجیتالی مطرح می‌شود که هنوز آن‌چنان که باید از قابلیت‌های سیستم ویدئو استفاده‌ نشده است و هم‌چنان تصمیم‌گیران اصلی سازمان،برای‌ ساخت سریال‌های«الف»تجهیزات نه‌چندان مترقی«35» را به تجهیزات قابل انعطاف ویدئو ترجیح می‌دهند. برای این منظور به سراغ افرادی رفتیم که نام آن‌ها در عنوان‌ بندی بسیاری از مجموعه‌های به‌یادماندنی بیست سال گذشته‌ دیده شده است:حسین فردرو(تهیه‌کننده مجموعهء مش خیر الله و صندوقچه اسرار و کارگردان بخش‌هایی از این‌ مجموعه و مجموعه‌هایی هم‌چون هزار برگ هزار رنگ،مسابقه‌ مجموعه‌هایی هم‌چون مثل‌آباد،سلطان و شبان و...)داوود میرباقری(کارگدان مجموعه‌های امام علی،رعنا و گرگ‌ها) و سید ضیاء الدین دری(کارگردان مجموعهء کیف انگلیسی)، محمد نی‌ریزی(از مونتورها و تکنسین‌های پخش سازمان‌ صداوسیما که تجربه ساخت برنامه‌های مستند را نیز در کارنامه‌ خود دارد)و...کلانتری(مدیر لابراتور فیلم‌ساز)،دیگر مباحث‌ این گزارش را کامل می‌کنند.

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.