Skip to main content
فهرست مقالات

گردآوری اطلاعات شغلی (1)

مترجم:

(4 صفحه - از 43 تا 46)

کلید واژه های ماشینی : گردآوری اطلاعات شغلی، اطلاعات شغلی، شغلی، گردآوری اطلاعات شغلی به مراجع، سیستم‌های اطلاعاتی، مشاوران، منابع اطلاعات شغلی، سیستم، مراجعین، سیستم‌های کامپیوتری

اطلاعات شغلی به واقعیات مختلفی پیرامون مشاغل، از قبیل ماهیت کار، آموزش ها و کارآموزش های لازم برای ورود به آن شغل، انتظارات استخدامی، محیط کار، درآمدها و موارد مشابه دیگر مربوط می گردد. اگر قرار باشد که مراجعان مشغلی را انتخاب کنند که با علائق، ارزش ها، سبک زندگی و غیر آن سازگار باشد، اخذ اطلاعات شغلی دقیق جنبه اساسی دارد.

خلاصه ماشینی: "مراجعان برحسب نوع و میزان اطلاعات مورد نیاز به‌ نحو قابل ملاحظه‌ای با یکدیگر متفاوت مثلا مراجعینی‌ که تجربه کاری چندانی ندارند ممکن است نیاز به‌ راهنمایی کلی در زمینه دنیای کار داشته‌ باشند تا به آنها در تهیه فهرستی از گزینه‌ها کمک شود. مطالبی که به دنبال‌ خواهد آمد اختصاص دارد به منابع اولیه اطلاعات و تکنیک‌های شغلی که مشاور از این اطلاعات‌ برای کمک به مراجعین در زمینه پژوهش‌ها و انتخاب‌های‌ شغلی مراجعین از آنها استفاده کند. زمینه در گذشته نه چندان دور،یک درس در اطلاعات شغلی، تنها درسی بود که در بسیاری از برنامه‌های کارشناسی‌ به خاطر اینکه مشاوران بتوانند در گردآوری اطلاعات شغلی به مراجع خود کمک کنند ضرورت دارد با سیستم طبقه‌بندی عمومی شغلی آشنایی داشته‌ باشند،محتوای کلی آنها را بشناسند،از مزایا و مضار و از منابع گوناگون‌ اطلاعاتی آگاهی داشته باشند تا اینکه قادر باشند مراجعان را در حد لازم برای‌ ارزیابی وقع گرایانهء اطلاعاتی که گردآوری می‌کنند کمک کنند. حقیقت این است‌ که مطمئن نیستیم بهترین‌ راه ارائه اطلاعات‌ شغلی در زمان حاضر چیست؛اگرچه براین‌ باور هستیم که‌ شخصیت مراجع یک‌ عامل کلیدی در تصمیم‌گیری است و این‌ می‌تواند بهترین راه‌ انجام کار باشد(برای‌ مثال تیپ‌های شخصیتی‌ «اجتماعی»امکان دارد برای کسب اطلاعات‌ بخواهند با مردم تبادل‌ نظر کنند). به خاطر این‌که مشاوران بتوانند در گردآوری اطلاعات‌ شغلی به مراجع خود کمک کنند ضرورت دارد با سیستم‌های طبقه‌بندی عمومی شغلی آشنایی داشته‌ باشند،محتوای کلی آنها را بشناسند،از مزایا و مضار و از منابع گوناگون اطلاعاتی آگاهی داشته باشند تا این‌که قادر باشند مراجعان را در حد لازم برای ارزیابی واقع‌گرایانهء اطلاعاتی که گردآوری می‌کنند کمک کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.