Skip to main content
فهرست مقالات

ما و ارتباط شبکه ای

(1 صفحه - از 4 تا 4)

کلید واژه های ماشینی : ارتباط، خودفراموشی، مثنوی معنوی، طبیعت، دغدغه‌ای، انسان، شبکهء ارتباطی، مواجهه، کوه، سایه، قند، زهر، ارتباط معرفتی، شبکهء ارتباطی یادشده، هستی، ارتباط شناختی، آسیب، محیط زیست دغدغه، حد و حرمت، تدبیر، امر غیرمسطح مواجهه، زیرکی، حریم کبریایی، شبکهء ارتباطی پیچیده، طبیعت و محیط زیست، نه حریم، محیط زندگی، ارتباط با امور یادشده، شرط زیست و ماندگاری انسان، خدا فراموشی

ارتباط شناختی ما با خویشتن، ارتباط معرفتی ما با خدا را رقم می زند. خدا فراموشی، خودفراموشی را به میان می آورد و کسی که از تجاوز به حقوق دیگران دغدغه ای ندارد، نه حد و حرمت خود را نگه می دارد و نه حریم کبریایی را حرمت می نهد.

خلاصه ماشینی: "ارتباط با طبیعت نیز چنین است:رابطهء معرفتی،تسخیری، تخریبی،حفاظتی و... این جهان کوه است و فعل ما ندا سوی ما آید نداها را صدا مثنوی معنوی،1/512 ارتباط با دیگران،چون سایه‌ای است که افکنده می‌شود، این سایه هرچند بلند باشد،اما سوی ما بازخواهد گشت: گرچه دیوار افکند سایه دراز بازگردد سوی او،آن سایه باز مثنوی معنوی،1/412 در مواجهه با طبیعت به‌نحو مستمر با آن دادوستد داریم. مواجهه با طبیعت و محیطزیست، بازخوردی را در ارتباط ما با دیگران می‌آفریند و نوع رابطهء ما با دیگران،ارتباط ما با خویشتن را تعین می‌بخشد. شبکهء ارتباطی که انسان آن را می‌آفریند و خود را در آن زندانی می‌کند،مانند کوه یخ،بخش عظیمی را در زیر و ناپیدا دارد و همین ناپیدایی موجب عدم‌انگاری آن می‌شود و ما را نسبت به آفات آن آسیب‌پذیر می‌سازد. مثنوی معنوی،491 و 1/391 آسیب‌هایی که در شبکهء ارتباطی بر دل ما وارد می‌شود، بسی دشواریاب است و اگر انسان‌ها می‌توانستند خار در دل را رصد کنند،غم و رنج بر کسی مستولی نمی‌شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.