Skip to main content
فهرست مقالات

اهمیت و نقش خدمات در فرآیند تولید و اشتغال

نویسنده:

(18 صفحه - از 297 تا 314)

کلیدواژه ها :

اشتغال ،تولید ،خدمات ،نیروی کار

کلید واژه های ماشینی : خدمات، اشتغال، تولید، کشاورزی، اقتصادی، صنعت، ارتباطات، توسعه، توسعه کشاورزی صنعت خدمات کشاورزی، کشاورزی صنعت خدمات کشاورزی صنعت

توسعه‌ی اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی، متناسب با افزایش عرضه‌ی نیروی کار، یک ضرورت غیرقابل انکار، در اقتصاد ایران، به حساب می‌آید، که نیازمند سرمایه گذاری در بخش‌هایی است که به سرعت بتواند به این نیاز پاسخ داده و هزینه‌ی ایجاد یک فرصت شغلی در آن بخش نیز، به نسبت، کمتر از دیگر بخش‌های اقتصادی باشد. تجربه‌ی کشورهایی که توانسته‌اند به وضعیت اشتغال در کشور خود سر و سامانی بدهند و آن را در حد نسبتا مطلوبی نگه دارند، نشان از آن دارد که بیشترین سهم در زمینه‌ی اشتغال را بخش خدمات، در مقابل بخش صنعت و کشاورزی، به خود اختصاص داده است. اما در کشور ما، عمدتا، به دلیل نگرش منفی که نسبت به بخش خدمات وجود داشته و دارد، و نوعا آن را در فعالیت‌های واسطه گری و دلالی دیده و می‌بینند، نتوانسته جایگاه واقعی خود را در اقتصاد به دست آورد. این مقاله در تلاش است تا نشان دهد که نباید خدمات در برابر تولید قرار گیرد، بلکه خدمت در مقابل کالاست. از این رو ارزش افزوده در بخش خدمات به میزان ارزش افزوده در بخش صنعت و کشاورزی حائز اهمیت است. بر این اساس لازم است برای توسعه‌ی اشتغال در برنامه‌ریزی‌های خرد و کلان کشور به این بخش توجه خاصی معطوف گردد.

خلاصه ماشینی:

"دکتر محمد صادق بختیاری* _______________________________ * دانشیار دانشکده‌ی اقتصاد دانشگاه اصفهان چکیده توسعه‌ی اشتغال و ایجاد فرصت‌های شغلی، متناسب با افزایش عرضه‌ی نیروی کار، یک ضرورت غیرقابل انکار، در اقتصاد ایران، به حساب می‌آید، که نیازمند سرمایه گذاری در بخش‌هایی است که به سرعت بتواند به این نیاز پاسخ داده و هزینه‌ی ایجاد یک فرصت شغلی در آن بخش نیز، به نسبت، کمتر از دیگر بخش‌های اقتصادی باشد. خدمات در نظریه‌ی مراحل رشد یکی از مطالعاتی که در خصوص بخش‌های اقتصادی و نقش آنها در تولید و اشتغال انجام گرفته و چگونگی توزیع تولید کل را در سه بخش عمده‌ی کشاورزی، صنعت و خدمات مورد مطالعه قرار داده است، کوزنتس (1966) می‌باشد. اهمیت بخش خدمات در تولید ناخالص داخلی و اشتغال به طوری که در طبقه بندی فوق ملاحظه می‌گردد، خدمات بخش وسیعی از فعالیت‌های اقتصادی را دربرگرفته و نقش قابل ملاحظه‌ای در حساب‌های ملی هر کشور به عهده دارد. UNCTAD-United Nations Conference on Trade and Development حدود 70% تولید و اشتغال آنها در بخش خدمات می‌باشد، به عنوان نمونه، جدول شماره‌ی (2) آخرین اطلاعات مربوط به اقتصاد آلمان در بخش‌های سه گانه‌ی فوق را نشان می‌دهد. dr/presse/onalishch/pm2003 براساس این جدول، در سال‌های اخیر، سهم کشاورزی و خدمات تقریبا ثابت مانده، به طوری که کمتر از 5/2 درصد کل اشتغال در بخش کشاورزی فعالیت داشته، در حالی که بخش خدمات 70 درصد اشتغال کشور را در خود جای داده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.