Skip to main content
فهرست مقالات

امنیت روانی، اقتصادی و اجتماعی

نویسنده:

(24 صفحه - از 87 تا 110)

کلیدواژه ها :

برابری ،جامعه‌ی دینی ،رفتار ،امنیت اجتماعی و روانی ،توازن ،امید ،آینده ،قضایی ،قانون‌مندی ،معناداری

کلید واژه های ماشینی : امنیت، جامعه، روانی، امنیت اجتماعی، اقتصادی، جامعه‌ی دینی، سیاسی، نسبت جامعه‌ی دینی با امنیت، امنیت روانی، حقوق

در این نوشتار سخن از نسبت جامعه‌ی دینی با امنیت روانی، اقتصادی و اجتماعی رفته است و به منظور ارزیابی این نسبت جستار از دو پرسش آغاز می‌گردد و پس از پاسخ یابی به آنها نسبت جامعه‌ی دینی با مقوله‌ی امنیت به کاوش گرفته شده است. از آنجایی که امنیت، و به ویژه امنیت اجتماعی، همچون تابع متغیر، هم از حیث شاخصه‌ها و مؤلفه‌ها و از نظر کارکرد، عمل می‌کند. طبعا شاخصه‌ها و مؤلفه‌های ساختاری و کارکردی آن در ادوار گوناگون رشد اجتماعی بشر و جوامع انسانی و به تعبیر دیگر ادوار تمدنی، متفاوت می‌باشد؛ چنانچه در گذشته نیز چنین بوده است. از این روی، رویکرد جامعه‌ی دینی به امنیت، با توجه به هویت متغیر و سیال آن معنا پیدا می‌کند و در این نوشتار از همین زاویه بدان نگریسته شده است. در این راستا برای امنیت اجتماعی دو ساحت بیرونی و درونی ترسیم می‌گردد، که در ساحت درونی، معنویت و امنیت روحی - روانی همچون پایه‌ی بنیادین امنیت اجتماعی شناخته شده است و در ساحت بیرونی مؤلفه و شاخصه‌های چندی را برای تأمین و تحقق امنیت اجتماعی و مکانیزم عمل آنها برشمرده و مورد ارزیابی قرار گرفته است؛ که از شمار آنهاست: 1 ) دستگاه قضایی مستقل؛ 2 ) امید به آینده؛ 3 ) قانون مندی رفتار؛ 4 ) برابری و توازن در برخورداری‌ها. در هر یک از این دو ساحت و زیرمجموعه‌های آنها، ایستار دین و جامعه‌ی دینی نسبت بدان‌ها بازگو گردیده است و در پایان به این نتیجه می‌رسد که جامعه‌ی دینی در فقدان امنیت اجتماعی نمی‌تواند الگو باشد. به همین خاطر امنیت اجتماعی - روانی از شمار کلیدی‌ترین اهداف و برایند جامعه‌ی دینی دانسته شده است.

خلاصه ماشینی:

"ب - در دنیای پیشرفته‌ی امروزی شاخص‌ها و ساز و کارهایی که هویت جامعه (امنیت جامعه) را در سطح ملی و بین‌المللی (جوامع ملی، جامعه‌ی بین‌المللی) در مقابل تهدیدها و عوامل بازدارنده، بیمه می‌کند و میزان انحراف‌ها و فسادهای اجتماعی، فرهنگی، معیشتی و اخلاقی را در جامعه کاهش می‌دهد و در مقابل، سطح و ضریب توانایی درمانی و ترمیمی جامعه را افزایش می‌دهد، فراهم‌آوری حقوق اقتصادی و اجتماعی به دور از هرگونه تبعیض و اعمال سلیقه‌های خاص برای تمامی بشریت (افراد، ملت‌ها و دولت‌ها) می‌باشد، که مهم‌ترین آنها عبارتند از: 1 ) اشتغال کامل و مطمئن و نیز تنوع حق کار؛ 2 ) درآمد پایه، متناسب با استانداردهای زندگی سالم؛ 3 ) آموزش عمومی و متنوع و فراگیر؛ 4 ) بهداشت و سلامت عمومی، که شامل محیط زیست سالم، خدمات پزشکی، تغذیه، آب آشامیدنی و... برایند طبیعی و فعلا مشهود و سنجش‌پذیر سلب حقوق اجتماعی - اقتصادی و فرهنگی در درون ملت‌ها و نیز در سطح جهانی عبارتند از : 1 ) تبدیل شدن حقوق مدنی و سیاسی به مفهوم ذهنی و ابزار سیاسی که تنها صاحبان ثروت و قدرت در عقب آنها با چهره‌ی آرام و کاملا انسان دوستانه مخفی می‌شوند و عرصه‌ی سیاسی و مدیریتی (قدرت سیاسی و مدیریت) جامعه را به صورت انحصاری، اما با زبان آرام آزادی خواهانه، به دست خویش نگه می‌دارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.