Skip to main content
فهرست مقالات

مدل رشد درونزای دوبخشی

نویسنده:

(40 صفحه - از 89 تا 128)

کلیدواژه ها :

رشد درونزا ،اقتصاد دو بخشی ،نو آوری ،تغییر دانش فنی

کلید واژه های ماشینی : بخش تولیدی با تکنولوژی، سرمایه، تکنولوژی بالا، انباشت سرمایه، اقتصاد، مدل، بنگاه، قیمت، مصرف، کالای سنتی

در این مقاله یک مدل رشد درونزای دو بخشی ارایه می گردد یک بخش با تکنولوژی بالا و یک بخش با تولید کالای سنتی از یکدیگر متمایز می گردد. در بخش سنتی هیچ دورنمایی برای پیشرفت دانش فنی وجود ندارد. چون در این بخش هیچ پیشرفت فنی صورت نمی‌پذیرد، رقابت در این بخش به وسیله شرایط ایستا تعیین می‌شود. رقابت در این بخش دقیقا در نقطه مقابل رقابت در بخش تولیدی با تکنولوژی بالا قرار دارد که در آن بنگاهها هم از طریق قیمت‌ها و هم از طریق نوآوری با یکدیگر رقابت می‌کنند. در سطح بخشی، وارد کردن بخش دوم در مدل، از دو طریق اساسی بر رشد و تکامل بخش تولیدی با تکنولوژی بالا تاثیر می‌گذارد. اولا، بخش تولیدی با تکنولوژی بالا باید با بخش سنتی اقتصاد بر سر نیروی کار محدود رقابت کند. ثانیا، با وجود دو نوع زمینه سرمایه‌گذاری، انتخاب پرتفولیویی که توسط نسل جوان‌ صورت می‌پذیرد بر اندازه و ترکیب انباشت سرمایه در دوره بعد تأثیر می‌گذارد که در نهایت فعالیتهای مربوط به تحقیق و توسعه در بخش تولیدی با تکنولوژی بالا را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

خلاصه ماشینی:

"با فرض اینکه ضریب قید بودجه باشد، لاگرانژ این مساله به صورت زیر نوشته می‌شود: شروط مرتبه اول برای راه‌حل غیر مرزی[18]مساله حداکثرسازی مطلوبیت دوره زندگی عباتند از: از حل شروط مرتبه اول می‌توان مستقیما به نتیجه زیر رسید: بنابراین، برنامه مصرف بهینه در طول زندگی برای مصرف کننده جوان در دوره t با معادلات زیر تعیین می‌گردد: ، ، اگر فرض کنیم که مصرف کننده جوان بخشی از دستمزد خود، Wt را بدون توجه به انتظاراتش در مورد نرخ بازدهی سرمایه‌گذاری که در هر بخش انجام داده است و بدون توجه به انتظاراتش راجع به قیمت کالای سنتی در دوره پیری(دوره دوم زندگی) پس‌انداز کند، میل نهایی به پس‌انداز وی خواهد بود. سیستم قیمتی که در مرحله تولید این دوره تحت شرایط گستره دستمزد حاکم است به صورت زیر نشان داده می‌شود: (10) نرخ بازدهی ناخالص سرمایه که در بخش تولیدی با تکنولوژی بالا و بخش سنتی در دوره t+1 در عمل تحقق می‌یابد به ترتیب (11) و (12) می‌باشد. تعریف: یک گستره دستمزد در صورتیکه شرایط زیر برقرار باشد، تشکیل یک تعادل نسل‌های هم پوش می‌دهد: الف) برای هر ماتریس ، مقدار KY،t+1 و مقدار KZ،t+1که به ترتیب توسط معادلات (7) و (8) تعریف می‌شوند، اکیدا مثبت باشند: ب) بازار فعلی برای کالای با تکنولوژی بالا در تعادل باشد یعنی ج)بازار فعلی برای کالای سنتی در تعادل باشد، به عبارت دیگر: د) انتظارات از نوع انتظارات عقلایی باشد، یعنی and می‌توان ثابت کرد که چون سیستم قیمت در طول مرحله تولید و مصرف در دوره t و دورهt+1 بوسیله معادلات (5) و (6) تعریف می‌شود، بازار نیروی کار در این دو دوره همواره در تعادل است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.