Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش: بررسی رابطه ی نگرش مذهبی و سلامت روانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهبهان

گزارشگر:

ISC (12 صفحه - از 129 تا 140)

کلید واژه های ماشینی : سلامت روانی، نگرش مذهبی و سلامت روانی، سلامت روانی دانشجویان دانشگاه، دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه آزاد اسلامی واحد، اسلامی واحد بهبهان، بررسی رابطه‌ی نگرش مذهبی، نگرش مذهبی، بهداشت روانی، پرسشنامه سلامت روانی

هدف از انجام این پژوهش بررسی رابطه بین نگرشی مذهبی و سلامت روانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهبهان بوده است. برای انجام این پژوهش از پرسشنامه نگرش مذهبی و پرسشنامه سلامت روانی (MHQ) استفاده شده است. دراین برسی 127 نفر از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهبهان (64 مرد و 63 زن) که به طور تصادفی انتخاب شده بودند بوسیله پرسشنامه سلامت روانی و پرسشنامه نگرش مذهبی مورد بررسی قرار گرفتند. نتایج با توجه به ضریب همبستگی مصاحبه شده (73/0=r) بیانگر این است که رابطه معنی‌داری بین نگرش مذهبی و سلامت روانی وجود دارد. یعنی افرادی که نگرش مذهبی بهتری دارند از سلامت روانی بهتری برخوردار هستند.

خلاصه ماشینی: "چکیده هدف از انجام این پژوهش بررسی رابطه بین نگرشی مذهبی و سلامت روانی دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی واحد بهبهان بوده است. پهلوانی و همکاران (1375) در تحقیقی که تحت عنوان بررسی رابطه بین بکارگیری مقابله‌های مذهبی و سلامت روانی بر روی 30 آزمودنی (15 دختر و 15 پسر متشکل از دانشجویان مقطع کارشناسی و کاردانی رشته‌های پزشکی انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده است که هر چه افراد از مقابله مذهبی بیشتر استفاده کنند از سلامت روانی بهتر برخوردار هستند. همچنین بررسی‌ها نشان داده است که بین شاخص‌های مذهبی بودن و روحیه داشتن و دلگرمی به زندگی، همبستگی مثبتی وجود دارد و تحقیقات دیگر مداخلات مذهبی را در کاهش اضطراب و تحمل فشارهای روانی پس از بهبودی خاطر نشان کرده‌اند و نکته دیگری که در اکثر تحقیقات و پژوهش‌های که از خارج کشور در این رابطه صورت گرفته این است که استفاده از رهیافت‌های مقابله مذهبی دارای نقش کارآمد و مؤثری در کاهش و درمان مشکلات افراد و حفظ سلامت روانی آنان می‌باشد. برای اجرای این تحقیق این فرضیه مورد بررسی قرار گرفت که بین نگرش مذهبی و سلامت روانی رابطه معنی‌داری وجود دارد و با توجه به ضریب همبستگی بدست آمده (73/0=r) فرضیه پژوهش مبنی بر این که بین نگرش مذهبی با بهداشت روانی رابطه وجود مورد تأیید قرار می‌گیرد و با یافته‌های پژوهش‌های (بهرامی، 1373؛ غباری، 1374؛ پهلوانی، 1375؛ صولتی و نجفی، 1379؛ برجین، 1983؛ میلیر، 1989؛ گارتنر، 1991؛ لارسون، 1998) هماهنگ می‌باشد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.