Skip to main content
فهرست مقالات

نقش مردم یاری فرهنگی در مدیریت بحران؛ با تأکید بر بحران کردستان ایران در دهه 136

نویسنده:

ISC (40 صفحه - از 5 تا 44)

کلیدواژه ها :

بحران ،نگرشها ،مردم‌یاری فرهنگی ،کردستان ،طرحهای فرهنگی ،الگوی رفتاری ،نظرات ،گروههای شورشگر

کلید واژه های ماشینی : کردستان، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، فرهنگی، مردم، مردم‌یاری فرهنگی، پاسداران، اقدامات فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب، بحران کردستان، مناطق کردنشین، مردم‌یاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی

در این تحقیق ابتدا اقدامات فرهنگی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بحرانی که حدود یک دهه (68-1359) در مناطق کردنشین ایران جریان داشت، مرور شدند. در مرور مردم‌یاری فرهنگی سپاه، آشکار شد که آن نهاد برای منزوی ساختن گروههای بحران‌آفرین و ایجاد فاصله روانی بین آنان و توده‌های مردم، پاره‌ای از اصول اساسی را وجهه همت خویش قرار داده است. تکریم مردم، عدم مخالفت با آداب و سنن قومی و تجلیل از شخصیتهای مذهبی و فرهنگی آن دیار، از جملة برخی از آن اصولند. پس از مرور مردم‌یاری فرهنگی سپاه، میزان اثربخشی آن مورد اندازه‌گیری قرار گرفت. برای این منظور، نظرات و نگرشها و مواضع عده‌ای از شهروندان استان کردستان پیرامون آن اقدامات، با استفاده از یک مقیاس اندازه‌گیری پایا و معتبر مورد سنجش قرار گرفت. نتایج حاصل، بیانگر نگرش مطلوب مردم کرد پیرامون پاسداران، کنشهای آنان، و انواع اقدامات مردم‌یاری فرهنگی بود.

خلاصه ماشینی:

"طرح مسأله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان اصلی‌ترین نهاد مسئول و متولی مقابله با عوامل ضدانقلاب و گروههای شورشگر و عناصر مروج واگرایی قومی در بحران کردستان، طی حدود یک دهه (اولین دهه پس از پیروزی انقلاب اسلامی) حیطه عملکرد و کنش‌وری خود را هرگز در سطح نظامی و شبه‌نظامی محدود نساخت؛ زیرا بر این باور بود که؛ «گرچه شاید بتوان با اقدامات شدید نظامی در فرآیندی نه چندان طولانی عوامل مخالف و شورشگر را از میان برداشت و خطر و تهدید نظامی آنان را از بین برد، اما بدون از میان برداشتن فاصله اجتماعی، سیاسی و فرهنگی میان نظام و قوم کرد، تغییر نگرش و مواضع آنان نسبت به نظام سیاسی و دینی حاکم و نیز نمایان ساختن اهداف و مقاصد واقعی گروههای مدعی خودمختاری قوم کرد، ریشه بحران کردستان، و زمینه‌های بروز آن هرگز از میان برداشته نخواهد شد». 3ـ طرح سرباز معلم از همان سالهای آغاز پاکسازی شهرها و روستاهای کردستان، سپاه دریافته بود که آموزش و پرورش فاقد نیروی کافی برای اداره مدارس و تدریس در مناطق آزاد شده است؛ زیرا سپاه و نظام با تلاشهای تبلیغاتی و فرهنگی می‌کوشیدند تا برخلاف گذشته همه والدین را ترغیب کنند تا فرزندان 6 سال و بالاتر خود را (اعم از دختر و پسر) در شهر و روستا برای تحصیل روانه مدارس سازند؛ در این شرایط اگر آموزش و پرورش حتی تمام پتانسیل و کادر آموزشی گذشته خود را در اختیار داشت، قادر به تحت پوشش قراردادن تمام کودکان و نوجوانان مناطق کردنشین نبود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.