Skip to main content
فهرست مقالات

مقابله با سرطان پستان در زنان تازه تشخیص: یک بررسی کیفی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت بهداشت)/ISC (7 صفحه - از 282 تا 288)

کلیدواژه ها :

مقابله ،سرطان پستان ،بررسی کیفی

کلید واژه های ماشینی : سرطان پستان، بیماری، سرطان پستان در زنان، مقابله با سرطان پستان، زنان، مقابله، زنان مبتلا به سرطان پستان، سرطان پستان در زنان ایرانی، مصاحبه، درمان

هدف: هدف این پژوهش بررسی چگونگی مقابله با سرطان پستان در زنان ایرانی بود. روش : در این بررسی کیفی با 19 زن مبتلا به سرطان پستان در مورد شیوه رویارویی آنان با تشخیص بیماری به روش انفرادی نیمه ساختاریافته و عمیق مصاحبه شد. مصاحبه ها به روش تحلیل محتوایی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. یافته ها: موضوع های مهم به دست آمده در این بررسی شامل مواجهه با بیماری با به کارگیری رویکرد مذهبی (تسلیم به بیماری به عنوان یک تقدیرالهی، استمداد مذهبی)، نگرش نسبت به بیماری (مثبت اندیشی: امید به زندگی، تلقین مثبت، درمان پذیر بودن بیماری، فراموشی آگاهانه؛ تفکر منفی: ناامیدی، ترس، اختلال در تصویر ذهنی)، پذیرش حقیقت بیماری (پذیرش فعال: مبارزه با بیماری، شکیبایی؛ پذیرش غیرفعال)، عوامل اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر رویارویی (واکنش های اجتماع نسبت به بیماری، وجود گروه همگون) و حمایت نزدیکان بود. نتیجه گیری: بیشتر روش های به کار گرفته شده در رویارویی با سرطان پستان در زنان تازه تشخیص، مثبت و متکی بر مبارزه با بیماری و تسلیم نشدن به آن است و در این میان الهام از مبانی مذهبی‌، نقش بسیار مهمی داشته است.

خلاصه ماشینی: "این نوع مصاحبه‌ها به‌دلیل انعطاف‌پذیری و عمیق‌بودن برای پژوهش‌های کیفی - Hack 2- Degner3- Kunkel 4- Emmie5- Titus 6- distress7- helplessness 8- Holland 9- Gooen-Piels 10- Rowland 11- Greer 12- Reynolds 13- Henderson 14- Gore 15- Davis 16- Condon 17- Ashing 18- Padilla 19- Tejero 20- Kagawa-Singer21- Burns 22- Grove مناسب است (استروبرت1 و کارپنتر2، 2003). گروهی از زنان باور داشتند که آگاهی دیگران از بیماری آنان مشکل‌ساز بوده و آسایش آنان را از جدول 1- طبقه‌های اصلی و فرعی روش‌های رویارویی با بیماری در بیماران مبتلا به سرطان پستان 1) روبروشدن با بیماری با به‌کارگیری رویکرد مذهبی - تسلیم به بیماری به‌عنوان تقدیر الهی - استمداد مذهبی 2) نگرش نسبت به بیماری مثبت‌اندیشی - تلقین مثبت، امید به زندگی، فراموشی آگاهانه تفکرمنفی - ناامیدی و ترس متعاقب بیماری، اختلال در تصویر ذهنی 3) پذیرش حقیقت بیماری - پذیرش فعال (مبارزه با بیماری، صبوری) - پذیرش غیرفعال 4) عوامل اجتماعی و فرهنگی مؤثر بر مقابله - واکنش‌های اجتماع به بیماری و پاسخ بیماران، گروه همگون 5) حمایت نزدیکان و خویشاوندان از بیمار میان برده است. هم‌چنین بررسی‌های گوناگون نشان داده‌اند تفاوت‌هایی وابسته به سن، در هنگام روبه‌روشدن با سرطان پستان و کیفیت زندگی زنان وجود دارد و زنان با سن کمتر، مشکلات بیشتری در ارتباط با بیماری و کیفیت زندگی خود - Spilka 2- Spangler3- Nelson 4- Kurtz5- Halstead 6- Fernsler7- Potts 8- Feher9- Maly 10- Gall11- Cornblat 12- Culver13- Arena 14- Antoni15- Carver 16- Lam17- Fielding 18- Avis19- Crawford 20- Manuel دارند (ونزل1، فیرکلاک2 و برادی3، 1999؛ کینگ4، کنی5، شیل6، هال7 و بوی‌ایجز8، 2000؛ آشینگ و همکاران، 2003)."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.