Skip to main content
فهرست مقالات

الگوهای تربیتی در قرآن

نویسنده:

ISC (3 صفحه - از 12 تا 14)

کلید واژه های ماشینی : قرآن، شیوه الگو سازی قرآن اشاره‌شده، خدا، الگوهای تربیتی، خداوند، الگوهای تربیتی در قرآن، مکارم اخلاقی، حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله، انسان، الگوپذیری

خداوند حکیم امکانات لازم را در دنیا به گونه‌ای در اختیار بشر قرار داده، که انسان قادر است جهان درون و برون خویش را به شایستگی بشناسد، و شرایط مساعد و مناسب برای زندگی و بقای خود را شناسایی و فراهم کند، و چنانچه در این کار تعلل ورزد و استعدادهای خود را کشف نکند، مسلما نمی‌تواند در جهت باروری آن برنامه‌ریزی کند؛ و در نتیجه، زندگی پرمشقت و رنج‌آوری خواهد داشت. مهم‌ترین و کاربردی‌ترین نوع شناخت و یادگیری در همه دوران زندگی، «سرمشق‌گیری و الگوپذیری» است. در این نوشتار، به اختصار به شیوه الگو سازی قرآن اشاره شده، و نکات مهم و کلیدی را که خداوند متعال ذیل الگوی‌های عبرت‌آموز متذکر گشته است، به اجمال ذکر شده‌اند. در ادامه فهرست‌وار نمونه‌هایی از الگوهای تربیتی قرآن و اهداف کلی ذکر شده است و در پایان به بهترین الگوی تربیتی از نظر قرآن، حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله ، که خداوند متعال به آن مباهات می‌کند، اشاره شده است. خلاصه آن‌که اسلام در ترسیم برنامه روزانه مسلمانان، پیوسته روش «الگوپذیری» را متذکر شده، و آنان را به حضور مستمر و به موقع در جایگاه الگوهای شایسته الهی فرا می‌خواند و از الگوهای ناشایست برحذر می‌دارد.

خلاصه ماشینی:

"شیوه‌های الگوسازی قرآن قرآن کریم در استفاده از شیوه الگوسازی، دست‌کم دو نکته مهم تربیتی را مورد توجه قرار داده است: نخست آن‌که چهره‌های محبوب را گاه به طور کلی و با عناوین عام معرفی کرده است؛ از جمله: توابین، پاکان (متطهرین) پرهیزگاران (متقین)، صالحان، صابران، محسنین (نیکوکاران)، و مجاهدان؛ و گاه نیز به طور خاص و به اسم ـ در مورد پیامبران و غیر آنان ـ از ایشان یاد نموه است. قرآن با طرح چهره‌های محبوب و منفور در کنار هم، جامعه انسانی را به گزینش آگاهانه الگوهای موردنظر خویش دعوت می‌کند، حتی در مورد پدران و گذشتگان نیز هشدار می‌دهد که بدون آگاهی با پی‌روی کورکورانه از آنان زندگی خود را تباه نکنند: «گفتند: ما پدران خود را بر آیینی یافته‌ایم و ما هم از ایشان پی‌روی می‌کنیم. گفت: هرچند هدایت‌کننده‌تر از آنچه پدران خود را بر آن یافته‌ایدبرای‌شمابیاورم؟»(زخرف:23و24) به هر صورت، قرآن کریم برای بهره‌برداری از این شیوه بسیار غنی است، به ویژه آن‌که غالب الگوهای قرآنی که در قالب داستان آمده‌اند، نو و تأثیر گذارند. خداوند در مورد اهداف قصه‌گویی خود در قرآن می‌فرماید: «بی‌تردید، در بیان داستان آنان عبرتی برای صاحبان خرد است. » (29) (انعام: 90) بهترین الگوی تربیتی قرآن قرآن کریم حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله را سرمشق و الگوی مطلق در همه ابعاد زندگی برای همه خداجویان و کسانی که اعتقاد به رستاخیر دارند، معرفی می‌کند: «بی‌تردید، برای شما در همه ابعاد (چه در صبر و مقاومت و چه در دیگر اوصاف و افعال نیکو) اسوه و الگوی نمونه در (اقتدای به) رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.