Skip to main content
فهرست مقالات

نقش مدرسه، والدین و محیط اجتماعی در پیشگیری از اعتیاد نوجوانان

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 105 تا 120)

کلید واژه های ماشینی : اعتیاد، مواد مخدر، نوجوانان، مدارس، جوانان، معتادان، پیش‌گیری از اعتیاد نوجوانان، والدین، دانش‌آموزان، محلات

در این مقاله تلاش شده که اولیای مدارس،جوانان و نوجوانان دانش‌آموز و والدینشان و همچنین رؤسای‌ شوراهای محلات را از خطر ابتلای جوانان و نوجوانان به‌ مواد مخدر آگاه کنیم. در این راستا تلاش کرده‌ایم اولیای مدارس را متوجه‌ حساسیت موضوع کنیم و با ارائهء نظریه‌های مدرن و متداول‌ تعلیم و تربیتی از آن‌ها بخواهیم که در کنار توجه به‌ پیشرفت تحصیل دانش‌آموزان به رشد شخصیتی آن‌ها نیز بپردازند تا بیشتر احساس ارزشمندی کنند و وقت و نیروی‌ خود را با مصرف مواد هدر ندهند. در بخش دوم برنامه‌ریزی برای پیشگیری از اشاعهء مواد در محلات اطراف مدارس ارائه شده و در بخش سوم با طرح‌ نظریه‌ها و فرضیه‌های علوم تربیتی و روان‌شناسی مهارتهای‌ لازم برای کمک به والدینی که مایل به پیشگیری از اعتیاد فرزندانشان به مواد مخدرند شرح داده شده است.

خلاصه ماشینی:

"این مباحث،شایان ذکر است که درحال‌حاضر متأسفانه اعتیاد چهرهء کریه خود کنیم که بهترین راه مبارزه با اعتیاد به مواد اعتیادآور،به ویژه در مورد جوانان و نوجوانان،جلوگیری از ابتلای آنان یا در واقع علاج واقعه قبل از وقوع است. است که به سوء مصرف این مواد روی آورند و وقت خود را با این‌گونه مسائل تلف‌ 3. به آن‌ها کمک کنیم که در اعمال و رفتار خود احساس مسئولیت کنند. این سرگرمیها را جانشین استعمال مواد مخدر کنیم تا هم خلأ ترک اعتیاد را پر (امام جمعه 1363)و به دانش‌آموزان فهماند که راههایی بهتر از استعمال مواد مخدر برای رسیدن به کمال و بهره‌گیری از لذات زندگی وجود دارد. و کلی آن است که روی رشد شخصیت اجتماعی دانش‌آموزان تأکید کنند و برای آنان فرصت‌های مناسب به وجود آورند تا در زمان بلوغ خود را بازیابند اثر اعتیاد اعضای خانواده بر زندگی نوجوانان نشان داده است که چطور قمی همچنین بروجود الگوی اعتیادی در خانواده نیز تأکید کرده و نشان داده که در حدود یک چهارم کل افراد جامعهء بررسی شده حداقل یک معتاد دربارهء سطح سواد اعضای خانواده و اعتیاد نوجوانان چنین گزارش شده که‌ 3. برای بروز احساسات و رشد افکار فرزندان در خانواده فضاهای مناسب ایجاد کنند. 9. اگر فرزندانشان به هر علت به اعتیاد آلوده شده‌اند،سعی کنند برای آنان سرگرمیهای‌ 1. ایجاد خطوط تلفنی مستقیم برای حل مسائل نوجوانان:این تلفن‌ها را باید افراد 3. کنفرانس‌ها و مباحث:جوانان باید قادر باشند مسائل خود را بازگو کنند و در این‌ 6. دایرهء خدمات اجتماعی:باید توجه کنیم که بچه‌ها می‌توانند کمک‌هایی مؤثر به‌"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.