Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی آثار اعتبارات خرد در کاهش فقر و نابرابری درآمدی

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 45 تا 70)

کلیدواژه ها :

ایران ،اعتبارات خرد ،کاهش فقر ،اشتغال و نابرابری درآمدی

کلید واژه های ماشینی : نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه، اعتبارات خرد، کاهش فقر، تأمین مالی خرد، متغیر نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه، کاهش فقر و نابرابری‌های درآمدی، درآمد، اعتبارات خرد در کاهش فقر، درآمد سرانه، استان

در دو دهه اخیر در بسیاری از کشورها، اعطای اعتبارات خرد (تأمین مالی خرد) راهکاری مناسب برای ایجاد فرصت‌های شغلی جدید به‌ویژه فعالیت‌های خوداشتغالی، و جهت مقابله با فقر و توانمندسازی افراد در مناطق کم درآمد مطرح شده است و برخی کشورها در این زمینه به توفیق‌های چشمگیری دست یافتند. چنین تجربه‌ای در کشورهای گوناگون بیانگر اثر این نوع اعتبارات و تسهیلات بر کاهش نابرابری‌ها و فقر از طریق ایجاد فرصت‌های شغلی جدید است. در این مطالعه، ضمن تعاریف متفاوت اعتبارات خرد و همچنین ارتباط میان آن و کاهش فقر و نابرابری‌ها، تأثیر اعتبارات خرد اعطایی در سال‌های اخیر بر کاهش فقر و افزایش درآمد سرانه بین استان‌های کشور بررسی شده است. روش مورد استفاده، مدل ادغام داده‌ها (پانل دیتا) در 28 استان کشور و برای سال‌های 82 - 1380 بوده که با استفاده از متغیر نسبت تسهیلات قرض‌الحسنه به کل تسهیلات (به‌صورت جایگزین متغیر اعتبارات خرد)، تأثیر این متغیر بر درآمد سرانه (به‌صورت شاخص کاهش نابرابری‌ها و فقر) نشان داده شده است. نتایج مدل، بیانگر این است که اعتبارات خرد در صورتی می‌تواند به کاهش فقر بینجامد که اولا طبقات گوناگون فقر شناسایی؛ و ثانیا این اعتبارات برای ایجاد اشتغال باشد. به‌عبارتی کاهش فقر از طریق اعطای اعتبارات خرد فقط از طریق ایجاد اشتغال و برابری فرصت‌های شغلی امکان‌پذیر است.

خلاصه ماشینی:

"13) بانک توسعه آسیا (Asia Development Bank, 2000) نیز تأمین مالی خرد را فراهم‌سازی دامنه گسترده‌ای از خدمات مالی مانند سپرده‌ها، وام‌ها، خدمات پرداختی، انتقال پول و بیمه برای فقیران و خانوارهای کم درآمد و بنگاه‌های کوچک آن‌ها تعریف کرده است که این خدمات از طریق سه مجرای ذیل جریان می‌یابد: نهادهای رسمی مانند بانک‌های روستایی و تعاونی‌ها؛ نهادهای نیمه‌رسمی مانند سازمان‌های غیردولتی (NGOS)؛ منابع غیررسمی مانند وام‌دهندگان و مغازه‌داران. با این وصف، پژوهش‌های انجام شده درباره اعتبارات خرد در جهت رفع فقر و گسترش اشتغال بیانگر آن است که موضوع با نگرش‌های خاص به‌ویژه برای مناطق کم درآمد و روستایی همواره به‌کار گرفته می‌شود و اثرگذاری تأمین مالی خرد برای فقرزدایی و دستیابی برابر کلیه افراد از این امکانات و فرصت‌ها به شیوه‌های چگونگی پرداخت‌ها، فرایند اعطای تسهیلات، نظارت بر حسن انجام فعالیت‌ها و غیره بستگی دارد؛ یعنی این‌که همواره تأمین مالی خرد به کاهش فقر نمی‌انجامد و این موضوع نیز در تجربه دیگر کشورها ملاحظه می‌شود. از جمله مهم‌ترین برنامه‌های فقرزدایی این کشور عبارتند از برنامه توسعه و بهبود وضعیت کشاورزان خرد،* برنامه بانکداری متمرکز** با 85 هزار نفر وام‌گیرنده، اعتبارات تولیدی برای زنان روستایی، اکثر مؤسسه‌های تأمین مالی خرد در کشور نپال خودکفا نبوده و این وضع باعث شده تا قدرت اعتباردهی مؤسسه‌های به افراد نیازمند و فقیر کاهش یابد؛ چرا که متوسط نرخ وام‌دهی این مؤسسه‌ها کمتر از 18 درصد است و از جمله مشکلات این مؤسسه‌ها این است که اولا مقررات بانک مرکزی نپال تفاوت میان نرخ‌های بهره سپرده و وام را به 6 درصد محدود می‌کند و ثانیا اعتبارات ثانیه‌ای در این کشور رواج دارد؛ به‌طوری که بانک‌های تجاری مکلفند 12 درصد ترکیب وام خود را به بخش‌های دارای اولویت در بخش‌های کشاورزی و صنعت خانه‌سازی روستایی و خدمات اختصاص دهند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.