Skip to main content
فهرست مقالات

اندازه گیری عملکرد مدیریت روستایی در ایران بر اساس عوامل تأثیر گذار بر فرایند مدیریت در روستاهای ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (42 صفحه - از 227 تا 268)

کلیدواژه ها : گردشگری ،اجتماعی ،فرهنگی ،اقتصادی ،عوامل سیاسی ،روستاهای کشاورزی ،دامداری و مبتنی بر تولید آبزیان دریایی

کلید واژه های ماشینی : روستا ،اندازه‌گیری عملکرد مدیریت روستایی ،مدیریت ،مدیریت روستایی ،کشاورزی ،فرمول اندازه‌گیری عملکرد مدیریت روستایی ،اقتصادی ،اجتماعی ،روستاییان ،عملکرد مدیریت روستایی در ایران ،تولید ،خانوارهای ،نمره ،عوامل ،فرایند مدیریت در روستاهای ایران ،مدل ،اندازه‌گیری میزان بهره‌وری مدیریت اقتصادی ،فرمول ،ایران ،اندازه‌گیری کارکرد اجتماعی مدیریت ،بهره‌وری ،اندازه‌گیری عملکرد اجتماعی مدیریت روستا ،منطقه ،نحوه اندازه‌گیری بهره‌وری خانوارها ،توسعه ،اندازه‌گیری کارکرد اقتصادی مدیریت ،شاخص ،محصولات ،مدیریت در روستا ،فرایند

مطالعات معاونت تحقیقات اقتصادی و اجتماعی وزارت کشاورزی سابق نشان میدهد که ضعف مدیریت در روستاها بخصوص بعد از اصلاحات ارضی سال 1342 مشکلات آسیب‌شناختی متعددی در حوزه تولید کشاورزی و روابط اجتماعی روستاها به‌وجود آورده و نتایج خسارت باری برای روند توسعه در کشور و تولید کشاورزی در روستاها به بار آورده است ]1، صص 82 و 83[. به همین دلیل مقاله حاضر - نتیجه پژوهشی است که مؤسسه برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی آن را از نظر مالی تأمین کرده است - کوششی برای طراحی ابزار اندازهگیری (تبدیل متغیرهای اجتماعی- اقتصادی به عناصر ریاضی در فرمولهای عام) عملکرد مدیریت روستایی براساس نوع فعالیت اقتصادی روستا است؛ به ‌نحوی‌که با به‌کارگیری ادواری آن بتوان نقاط ضعف مدیریت روستایی را شناسایی و متغیرهای مورد نیاز را برای اصلاح این نقاط به‌کار گرفت. برای طراحی این فرمولها ابتدا عوامل مؤثر در کاهش یا افزایش کارایی مدیریت در روستا به لحاظ نظری و با رویکردی جامعهشناختی- روانشناختی شناسایی و دسته‌بندی شده و به یک مدل تحلیلی تبدیل شده‌اند. این رویکرد با مطالعه اکتشافی در مناطقی نظیر شهمیرزاد، سرگست بندرعباس، نوار شمالی از نور تا رامسر، منطقه زرین دشت فیروزکوه و روستاهای منطقه شاهرود و منطقه کلاردشت مورد اعتبارسازی تجربی نیز قرار گرفته است. سپس این عناصر نظری به متغیرهای قابل اندازهگیری تبدیل و شاخص سازی معادل شده‌اند. خصلت اجرایی این مدل و فرمولهای آن این است که در فرایند کاربرد و با توجه به شاخصهای تغییر اجتماعی- سیاسی و اقتصادی و فرهنگی میتوان عناصر آن را با شاخصهای جدید جایگزین کرد. به همین جهت این مدل و ابزار اندازهگیری آن خاصیت خود- اصلاحگر دارد و تابع زمان و یا مکان و حتی بعد جغرافیای کاربرد و یا نوع فعالیت اقتصادی روستا نمیباشد. از این رو این مدل پس از کاربرد آزمایشی سه تا پنج ساله و پس از اصلاح عناصر آن می‌تواند در هر مجموعه‌ای که با مؤلفه‌های روستایی همخوان باشد، بهکار گرفته شود.

خلاصه ماشینی:

"به همین دلیل مقاله حاضر - نتیجه پژوهشی است که مؤسسه برنامه‌ریزی و اقتصاد کشاورزی آن را از نظر مالی تأمین کرده است - کوششی برای طراحی ابزار اندازهگیری (تبدیل متغیرهای اجتماعی- اقتصادی به عناصر ریاضی در فرمولهای عام) عملکرد مدیریت روستایی براساس نوع فعالیت اقتصادی روستا است؛ به ‌نحوی‌که با به‌کارگیری ادواری آن بتوان نقاط ضعف مدیریت روستایی را شناسایی و متغیرهای مورد نیاز را برای اصلاح این نقاط به‌کار گرفت. بنابراین در این حوزه میتوان عناصر مستقلی را به شرح زیر در بحث اندازهگیری وارد کرد: 3-2-1- مدیریت تولید نابسامان مدیریتی که در زمینه تولید در روستاهای کشور اعمال می‌شود، مدیریتی نیست که بر مبنای ضرورتهای عینی و اصول علمی متکی باشد؛ همچنین مشاهده شده است که در روستاها هیچ‌گونه هماهنگی عام و کلانی در مورد تولید، توزیع و مصرف وجود ندارد و اغلب محصولات به وسیله واسطه‌ها و یا پراکندگی بسیار، بازاررسانی و به فروش می‌رسد. منظور از این عامل پاسخ به این پرسش است که آیا به طور اساسی یک چارچوب منظم و از قبل پیش‌بینی شده برای حمایت از روستا وجود دارد و آیا این نظام به مقتضای کارکرد حمایتی در اداره امور روستاهای کشور طراحی شده است یا خیر؟ اگر وجود دارد 6 نمره اگر وجود ندارد 0 نمره 2- برای اندازهگیری عوامل اجتماعی- فرهنگی نیز در مجموع 100 امتیاز برای این عوامل در نظر گرفته میشود که آن را به نسبت مساوی بین عوامل زیر تقسیم می‌کنند: 1- اختلافات قومی- قبیله‌ای؛ 2- انگیزه برای مشارکت؛ 3- میزان سواد؛ 4- جهتگیری در برابر تغییر؛ 5- مهاجرت به شهرها."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.