Skip to main content
فهرست مقالات

درس هایی از جنگ اسرائیل علیه حزب الله

نویسنده:

مترجم:

ISC (48 صفحه - از 75 تا 122)

کلید واژه های ماشینی : اسرائیل، حزب‌الله، جنگ، لبنان، ارتش اسرائیل، راکت‌های، دفاع، سیاسی، خسارات، سوریه، جنگ اسرائیل، توانایی موشکی و توان دفاعی، ناوچه نظامی ارتش اسرائیل، نظامی، تاکتیکی، توانایی، شکست، دولت، سیستم، نیروی هوایی اسرائیل، ایران، تهدید، نیروی هوایی، کارشناسان، هدف، عمل، ارتش اسرائیل موجب عقب‌نشینی، ارتش لبنان، ایالات‌متحده، عملیات دفاعی و پیروزی درخشان

عملیات دفاعی و پیروزی درخشان مقاومت اسلامی لبنان به رهبری حزب‌الله در مقابل تهاجم نظامی ارتش رژیم صهیونیستی باردیگر مایه اعجاب و وحشت مستکبران و اشغال‌گران شد. جنگی که گمان می‌شد در مدت کوتاهی با بمباران لبنان و در شرایط شبیه جنگ افغانستان، به سود اسرائیل پایان یابد، به بزرگترین شکست رژیم صهیونیستی تبدیل شد. اسرائیل در جبهه زمینی متوقف شد. در نبرد دریایی، انهدام دو ناوچه نظامی ارتش اسرائیل موجب عقب‌نشینی ناوگان دریایی این رژیم از سواحل لبنان شد و در جبهه هوایی نیز به رغم بمباران‌ شدید اهداف تعیین شده، عمدتا آسیب جدی بر توانایی موشکی و توان دفاعی حزب‌الله وارد نکرد. مقاله حاضر ضمن بررسی و تحلیل جنبه­‌های مختلف جنگ اسرائیل علیه حزب‌الله، کوششی است برای توصیف و درس گرفتن از این واقعه مهم، واقعه­ای که بسیاری از معادلات سیاسی و نظامی منطقه حساس خاورمیانه را دچار تحول کرد.

خلاصه ماشینی: "· آیا نیروهای اطلاعاتی اسرائیل نتوانستند تهدیدها را از جنبۀ واکنش حزب‌الله و تمایل آن به جنگ، تعداد و توانایی‌های نیروهای حزب‌الله، کیفیت آماده‌سازی مواضع دفاعی خط اول آن و آمار موشک‌ها،‌ راکت‌ها و سلاح‌های سبک‌تر پیشرفته مانند سلاح‌های ضدتانک و موشک‌های زمین به هوای حزب‌الله، مشخص کنند؟ آیا نیروهای اطلاعاتی اسرائیلی نتوانستند حدس بزنند در صورت حمله هوایی به مواضع، مرزی حزب‌الله چگونه واکنش نشان خواهد داد؟ · کلی‌تر از این موارد، آیا قضاوت دستگاه اطلاعاتی اسرائیل در مورد واکنش دولت و ارتش لبنان پس از مورد حمله قرار گرفتن، در تلاش برای راندن آنها به سوی جنوب و واکنش جهان عرب و اسلام پس از مشاهده ضعف و آسیب‌پذیری ارتش اسرائیل اشتباه بود؟ آیا رهبران سیاسی و نظامی و سرویس‌های اطلاعاتی نتوانستند درک کنند که حمله به حزب‌الله و لبنان ممکن است به جای تقویت بازدارندگی اسرائیل در برابر تهدید‌ها از سوی ایرانیان، اعراب و گروه‌های غیردولتی، باعث تضعیف آن شود؛ حمایت اروپا و کشورهای دیگر از اسرائیل را کاهش دهد؛ و محرک موج تازه‌ای از حمایت اعراب و · مسلمانان از نبرد با اسرائیل باشد؟ موضوعات کلیدی در خصوص توانایی پیش‌بینی تأثیر حمله به لبنان به جای حمله به حزب‌الله، کنترل خسارات جانبی و حملات به غیرنظامیان و اداره کلی وجوه سیاسی، مفهومی و رسانه‌ای جنگ ـ که تمامی اسرائیلی‌های خارج از دولت‌، آنها را بد یا بسیار بد ارزیابی کردند ـ مطرح می‌شوند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.