Skip to main content
فهرست مقالات

بسیج اینترنتی؛ شیوه نوین جذب نیروهای مردمی

نویسنده:

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 73 تا 88)

کلیدواژه ها :

جنگ ،شورش ،بسیج ،اینترنت ،نیروهای مردمی

کلید واژه های ماشینی : ارتباطات، اینترنت، بسیج، اطلاعات، جذب نیروهای مردمی، بسیج اینترنتی، جنگ، فرانسه، شبکه، رشد ارتباطات در جهان

رشد ارتباطات در جهان در حال توسعه، نمایانگر نیروی کلیدی گسترش جهانی اینترنت است. اینترنت و فن‌آوری‌های مرتبط با آن نمود ارتباطات کم هزینه و بسیار منظم و قاعده‌مند است که در میان افراد جامعه محبوبیت دارد. دسترسی افراد و گروههای کوچک و سیاسی بسیج گر به شبکه اینترنتی همراه با فن‌آوری‌های قدیم و جدید، آنها را صاحب اقتداری نامتناسب با جایگاه آنها می‌کند از سوی دیگر، در حال حاضر اقتصاد و امنیت ملی غرب و به ویژه آمریکا، کاملا وابسته به فن‌آوری اطلاعات و زیر ساخت اطلاعاتی است که با رشد فزایندة اینترنت در جهان، امنیت آن پیوسته در حال تنزل است. مقاله حاضر ضمن بررسی اهمیت و قابلیتهای اینترنت، به پیامدهای آن در عرصه جامعه و جنگ می‌پردازد.

خلاصه ماشینی: "دسترسی افراد و گروههای کوچک و سیاسی بسیج گر به شبکه اینترنتی همراه با فن‌آوری‌های قدیم و جدید، آنها را صاحب اقتداری نامتناسب با جایگاه آنها می‌کند از سوی دیگر، در حال حاضر اقتصاد و امنیت ملی غرب و به ویژه آمریکا، کاملا وابسته به فن‌آوری اطلاعات و زیر ساخت اطلاعاتی است که با رشد فزایندة اینترنت در جهان، امنیت آن پیوسته در حال تنزل است. حتی با آنکه او درک می‌کرد بسیج عظیم فرانسویان که او شاهد آن بود شاید لزوما الگویی برای جنگهای آینده نباشد، با این حال نیروهای سیاسی را که ناپلئون به خدمت گرفته بود تشخیص داد و اهمیت بیشتر آنها را درک کرد. تمرکز خاص برنامه‌ریزان نظامی بر روی استفاده از ابزارهای سطح بالا برای تداوم و پیوستگی تاکتیکی، آنان را از این نکته غافل کرده که آنچه در حال ظهور است یک تحول گستردة مساواتگرایانه است که بیشتر با گسترش سریع انتشارات و چاپ که عامل تسهیل وقوع و استحکام انقلاب فرانسه بود ربط دارد تا پیشرفتهای فن‌آوری سطح بالای نظامی در اواخر قرن بیستیم. بسیج اینترنتی از هم اکنون چهره جنگ را عوض کرده و پیروزی در عراق را برای ایالات متحده بسیار دشوارتر ساخته است و این پتانسیل را دارد که در بروز جنگهای بیشتری میان کشورها در قرن بیست و یک به نقطة اوج ایفای نقش خود برسد. در اواخر قرن بیستم، ارتباطات رسانه‌ای در ارتش امکان حرکت به سوی درگیری هماهنگ شده را فراهم آورده و ایالات متحده فرض کرده است که این فرایند در یک مسیر خطی به سمت هجومهای همزمان انبوه نیروها بیش از پیش اصلاح خواهد شد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.