Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعات آرشیوی: اسناد الکترونیکی، شگفت آورترین رسانه ارتباط جمعی در عصر حاضر

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 69 تا 86)

کلیدواژه ها :

ایران ،دسترسی ،اسناد الکترونیکی ،رسانه‌های گروهی ،اسناد الکترونیکی-حفظ و نگهداری

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، اسناد الکترونیکی، اسناد، فناوری اطلاعات، آرشیو، ارتباطات، رایانه، دیسک، ذخیره، سازمان اسناد ملی ایران

یکی از رسانه‌هائی که در دههء اخیر به گونه‌ای بسیار گسترده در کشورهای پیشترفته مورد بررسی و استفاده قرار گرفته و حتی در بعضی کشورها با موفقیت به اجرا در آمده،رسانهء الکترونیکی می‌باشد.هدف اصلی از به‌ کارگیری اسناد الکترونیکی،بسترسازی مناسب جهت دسترسی هرچه سریع‌تر،دقیق‌تر و بهتر اشخاص و سازمانها به اطلاعات و برقراری ارتباطات و انجام خدمات دولتی،اصلاح کیفیت خدمات و ارائه فرصتهای بیش‌تر برای‌ افراد،جهت مشارکت در برنامه‌ها و پیشبرد اهداف و فرایندها می‌باشد.این مقاله،ابتدا به مفهوم،اهمیت،ویژگیها،چرخهء زندگی و آفات محیط اسناد الکترونیکی پرداخته و در پایان،راهکارهای لازم را برای ذخیره‌سازی و نگهداری‌ اسناد الکترونیکی ارائه می‌دهد.

خلاصه ماشینی:

"زندگی و آفات محیط اسناد الکترونیکی پرداخته و در پایان،راهکارهای لازم را برای ذخیره‌سازی و نگهداری‌ انتقال اسناد را به چالشی جدی کشانده است. مفهوم سند در قانون سازمان اسناد ملی ایران برای این مفهوم در ایران ارائه نشده است. ضبط شده‌اند، اطلاق می‌شود و از این جهت،به اسناد می‌باشند؛با این تفاوت که اسناد الکترونیکی تنها در قالب‌ این است که می‌توان آنها از تکثیر کرد. افراد نسبت به اسناد کاغذی امکان‌پذیرتر است؛28در حالی که حذف کپیهای الکترونیکی اسناد،می‌تواند اما ممکن است یک سند الکترونیکی در اسناد الکترونیکی بعد از ایجاد آنها،مشکل می‌باشد. متصدیان رایانه-که معمولا مسئول کنترل این اسناد اسناد،انجام این امور نیز پیچیده‌تر شده است. 9-ممکن است نسخه‌های الکترونیکی اسناد و اسناد الکترونیکی نسبت به سوابق اطلاعاتی دیگر، اسناد،اصل این است که فقط اسناد مفید و تنها طی‌ اسناد مفید و مرتبط و ارائه بموقع و سریع آنها به‌ دورهء زمانی مناسب برای نگهداری اسناد الکترونیکی، ممکن است با توجه به نوع و ماهیت آنها تغییر کند. انتقال اسناد الکترونیکی به محل کاربرد به کار می‌رود اسناد الکترونیکی در آرشیو ملی اسناد خود را روی کاغذ ذخیره کرده‌اند،اما به‌ امور آرشیوی اسناد الکترونیکی خود را با آزمون و خطا انجام می‌دهند و شرکتها نیز برای بایگانی اسناد الکترونیکی خود،اقدام مؤثر و قابل توجهی انجام‌ الکترونیکی برای ذخیره‌سازی و انتقال اسناد سازمانها سازی و انتقال دیجیتالی اسناد هموار کرده است. در مراکز علمی ایران از بحث اسناد الکترونیکی به‌ نگارنده،بر این باور است که اسناد الکترونیکی‌ سازی و ایجاد و نگهداری اسناد الکترونیکی سازمانها (تهران:انتشارات سازمان اسناد ملی ایران 1371)،"

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.