Skip to main content
فهرست مقالات

ارتباطات میان فرهنگی(تاریخ، مفاهیم و جایگاه)

نویسنده:

(32 صفحه - از 135 تا 166)

کلید واژه های ماشینی : ارتباطات ،ارتباطات میان فرهنگی ،فرهنگی ،فرهنگ و ارتباطات ،حوزه ارتباطات میان فرهنگی ،ارتباط ،دیدگاه ارتباطات میان فرهنگی ،حوزه مطالعات ارتباطات میان فرهنگی ،مطالعه ارتباطات میان فرهنگی ،انسان ،ارتباطات میان فرهنگی و بین‌فرهنگی ،مفاهیم ،حوزه ارتباطات میان فرهنگی بررسی ،تحقیقات حوزه ارتباطات میان فرهنگی ،جایگاه ارتباطات میان فرهنگی ،ارتباطات میان فرهنگی بیان جوامع ،شکل‌گیری مطالعات مربوط به ارتباطات ،توجه به دیدگاه ارتباطات ،تعریف ،ارتباطات بین‌المللی ،جامعه ،نقش ارتباطات میان فرهنگی ،مطالعات ،ارتباطات بین‌فرهنگی ،رشته ارتباطات میان فرهنگی ،ارتباطات میان فرهنگی به جنبه‌هایی ،پیام ،دیدگاه ،میان فرهنگی و ارتباطات بین‌فرهنگی ،ارتباطات میان فرهنگی توجه

فرهنگ و ارتباطات را می‌توان سنگ بنای جوامع انسانی برشمرد. در باره این دو ویژگی جامعه انسانی - که وجه ممیز انسان از دیگر موجودات است-، بسیار بحث شده و تعریفهای متعددی ارائه گردیده است. بررسی تعریفهای ارائه شده از فرهنگ و ارتباطات باتوجه به دیدگاه ارتباطات میان فرهنگی و پیوستگی وهمراهی این دو، در این مقاله بررسی شده و ارتباطات میان فرهنگی به عنوان زیر مجموعه‌ای از فرهنگ و ارتباطات (هردو) مطرح گردیده است. این مقاله ابتدا با نگاهی به تاریخ شکل‌گیری مطالعات مربوط به ارتباطات میان فرهنگی، چگونگی شکل‌گیری آن را به عنوان یک رشته علمی و مستقل بررسی می‌کند. پس از آن با تبیین و توضیح مفاهیم مورد نظر در این حوزه، ویژگیها و تفاوتهای هر یک بررسی می‌شود. در پایان، بحث از جایگاه ارتباطات میان فرهنگی در حال حاضر و ضرورت توجه بیشتر به آن در سطح علمی و اجرایی، به عنوان ابزاری برای پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی و زمینه ساز بیداری اسلامی در سطح جهان در میان امت اسلامی، خواهد آمد.

خلاصه ماشینی:

"اما یکی از مناسبترین و بهترین تعاریف ارائه شده - که تا حدی جامع و مانع است و در ارتباطات میان فرهنگی نیز می‌توان از آن استفاده کرد-، تعریف ذیل است (محسنیان‌راد، 1369، ص57): «ارتباط، عبارت است از: فراگرد انتقال پیام از سوی فرستنده برای گیرنده، مشروط بر آنکه در گیرنده پیام، مشابهت معنا با معنای مورد نظر فرستنده پیام ایجاد شود. 127-128) به بیان دیگر، ارتباطات میان فرهنگی ابتدا موجب توجه به جهان اطراف، فرهنگهای دیگر وشناخت آنها می‌شود این شناخت کمک می‌کند تا خود رانیز بهتر بشناسیم، زیرا مفهوم خود و دیگری، در توجه به وجوه مشترک و تفاوتها نهفته است. از آنجا که پیدایی هر رشته جدید علمی نتیجه رشد آن حوزه از علوم، انباشت اطلاعات و ادبیات مربوط به آن حوزه است که در نهایت به استقلال آن حوزه می‌انجامد، لذا می‌توان گفت که ارتباطات میان فرهنگی نیز نتیجه تلاش دانشمندان حوزه‌های مختلف بویژه مردم شناسی و انسان‌شناسی فرهنگی است؛ هر چند کوششهای روان شناسان، جامعه شناسان، زبان شناسان و دانشمندان علوم سیاسی را در این باره نباید نادید گرفت. 66-73) سرانجام، به نظر می‌رسد که صرفنظر از معنای عام ارتباطات میان فرهنگی، معنای خاص آن بیشتر به ارتباط در سطح میان فردی توجه دارد و مسائلی را که بین دو فرد از دو فرهنگ متفاوت در این زمینه به وجود می‌آید- بویژه مسائل ذهنی و در فهم متقابل - بررسی می‌کند. این حوزه با ماهیتی میان رشته‌ای که برخاسته از ویژگی دو بخش اصلی آن (فرهنگ و ارتباطات) است، رشته‌های گوناگون علمی را برای پاسخگویی به مسائل و نیازهای انسان جدید با خود همراه کرده است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.