Skip to main content
فهرست مقالات

وضعیت حقوقی جزایر سه گانه خلیج فارس از دیدگاه حقوق بین الملل دریاها

نویسنده:

(22 صفحه - از 57 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : جزایر، جزیره ابوموسی، شارجه، خلیج‌فارس، حاکمیت، ایران، بریتانیا، عربی، دریایی، قرارداد، جزایر ایرانی تنب‌کوچک، استعماری، امارات متحده عربی، دیدگاه حقوق بین‌الملل دریاها، حقوق بین‌الملل، ایران و دولتهای عرب منطقه، میان ایران و دولتهای عرب، جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس، اشغال، منطقه، دریای سرزمینی جزیره ابوموسی، تنب‌کوچک، سرزمین، اعمال حاکمیت، جزایر مزبور، وضعیت حقوقی جزایر، بازپس‌گیری جزایر، دولت، میان ایران و شارجه، تاریخی

در خلیج فارس، نزدیک به 130 جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که درباره حاکمیت بر بعضی از آنها، بین کشورهای کرانه‌اش اتفاق‌نظر وجود ندارد. یکی از پرهیاهوترین مسائل، مربوط به ادعاهای امارات عربی متحده نسبت به جزایر ایرانی تنب کوچک و بزرگ و ابوموسی می‌باشد. بدیهی است که ماهیت چنین ادعاهایی نمی‌تواند غیرسیاسی باشد؛ هر چند که ادله‌ای سست و بی‌بنیان هم بر آن اقامه شود. برای روشن نمودن حق ایران در ادعاهای یاد شده، بررسی جوانب تاریخی و حقوقی مسأله در چهارچوب قواعد و اصول حقوق بین‌الملل، مستندا به منابع فرانسوی و انگلیسی، می‌تواند ابزاری برای دفاع از امنیت، حاکمیت و منافع ملی ایران باشد. ثبات و منافع منطقه‌ای در مقایسه با آزمندیهای ژئوپلیتیک کهنه درون عربی، اولویت داشته، همکاری میان ایران و دولتهای عرب منطقه، زمانی ممکن است که منافع ملی، پیش از منافع ژئوپلیتیک قدرتهای بزرگ، در نظر گرفته شود.

خلاصه ماشینی: "طرح مسأله قومیتها در منطقه خلیج فارس، به شکل «پان ایرانیسم» و «پان عربیسم» صورت گرفت و طرح «اشغال» جزایر ابوموسی و تنب کوچک و بزرگ توسط ایران را در سال 1971 میلادی، می‌توان آخرین توطئه امپریالیسم در این خصوص دانست. (2) اندکی پس از پذیرفته شدن امارات متحده عربی در سازمان ملل متحد، در دوم فوریه 1972، حاکم جدید شارجه اعلام کرد که شارجه قصد حفظ یادداشت تفاهم خود را با ایران دارد؛ با این وجود، با توجه به تغییر وضعیت شارجه، امارات متحده عربی، تعهداتش به شکلی دیگر درآمده و یادداشت مزبور، قابل تردید است و قصد انعقاد قرارداد دیگری با شاه ایران دارد. 2. این شکل حکومت، تا سال 1980 توسط بریتانیا و فرانسه بر روی جزیره ûNouvelles Hébridos‌ اعمال شد که در سال 1980 به استقلال رسید و به نام ûVainuatu‌ مشهور است (به نقل از Lexique de termes juridiques, 8 edition 1990). ایران همواره حرکت استعماری بریتانیا در واگذاری جزایر به شارجه و رأس‌الخیمه را دقیقا اعمال زور در عرصه حقوق بین‌الملل تلقی و آن را مورد انتقاد قرار می‌داده است و هر بار با توسل به زور و تهدیدات بریتانیا، مجبور به عقب‌نشینی می‌شد. اگر ابهام یا اختلافی هنوز در این خصوص وجود دارد، تنها از طریق سیاسی و مذاکره، قابل حل و فصل است؛ چرا که بین‌المللی کردن مورد اختلاف، نتیجه‌ای جز حضور ناگزیر نیروهای بیگانه و امپریالیستی به دنبال نخواهد داشت و چون گذشته، بازار فروش اسلحه آنها پر رونق و اقتصاد، ویران و تالی فاسدهای آن برای کشورهای منطقه خلیج فارس، بار دیگر آغاز می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.