Skip to main content
فهرست مقالات

خیام و مترلینگ (آیا افکار خیام بر مترلینگ اثر گذاشته است؟ شواهدی در باب نزدیکی افکار و فلسفه مترلینگ با شعار و اندیشه خیام)

نویسنده:

(6 صفحه - از 49 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : مترلینگ، خیام، افکار خیام بر مترلینگ اثر، خیام و مترلینگ، مترلینگ دربارة فلسفة خلقت، آفرینش، خلقت، جهان، نزدیکی افکار و فلسفه مترلینگ، دنیا، مترلینگ رباعیات خیام، خواب، فلسفة خلقت و اسرار آفرینش، سرنوشت، شعار و اندیشه خیام، مرگ، اندیشة، قرن پیش‌از مترلینگ، هستی، رباعیات خیام، اندیشة خیام، آثار مترلینگ، اندیشة حکیم عمر خیام، مترلینگ با شعار، فلسفة خلقت، شمار متفکران بزرگ قرن، مترلینگ پرده از اسرار خلقت، خلقت و جهان آفرینش بیان، افکار و اندیشة خیام، زندگی

خلاصه ماشینی: "من که شیفتة افکار بزرگان فلسفه و ادب میباشم، در سالهای پیش که بیش از این اوقات فراغت و فرصت داشتم، ضمن مطالعة برخی از آثار مترلینگ و بخصوص اثر موسوم به طرز فکر ما در این جهان باین نکته متوجه شدم که یک هماهنگی فکری بین اندیشه‌های « مترلینگ » با شاعر و متفکر بزرگ و معروف ایران عمر « خیام » وجود دارد و گاهی درک و اندیشة انی دو دربارة بعضی نکات فلسفی و رموز آفرینش بقدری همانند و شبیه است که گوئی « مترلینگ » در مکتب « خیام » درس خوانده و بعضی از دریافت‌های فکری خود را از این منبع الهام گرفته است وشاید بهمین سبب باوجود نه قرن فاصله زمان و با اختلاف مکان و مغایرت فاحش محیط زندگی گاهی کوچکترین تفاوتی در اندیشة این دو مرد بزرگ در موضوع فلسفة خلقت و اسرار آفرینش مشاهده نمی‌شود. دستگاه آفرینش با این قانون بزرگ و با این جهان بزرگ که در آن یکصدهزار میلیون کهکشان مانند دنیای ما وجود دارد چه احتیاجی داشت که من و شما را بیافریند و اگر من و شما نبودیم به کجای دنیا برمی‌خورد و اگر قبلا این کرة خاک نبود که ما انسانها روی آن زندگی کنیم چه زیانی بآفرینش میرسید ؟ مگر مقابل دیدگان ما هرشب صدها ستاره بیکدیگر تصادم نکرده از بین نمی‌روند و بهیچ مبدل نمی‌شوند؟ آیا هیچ اتفاق افتاده است که در کتاب حساب آفرینش این تصادمات را به حساب ضرر بنویسند؟ پس کمال خودخواهی و خودپسندی است که موجودات نادان و بدبخت و علیلی مثل ما که پیوسته گرفتار معدة کثیف خود هستیم بگوئیم دنیا برای خاطر ما آفریده شده است، پیش از ما این جهان بوده است و بعد از ما نیز کماکان باقی خواهد ماند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.