Skip to main content
فهرست مقالات

نحوه پرسشگری در رساله‌های پژوهشی علوم قرآن

نویسنده:

(8 صفحه - از 115 تا 122)

کلیدواژه ها :

پرسش ،پژوهش (تحقیق) ،تحقیقات توصیفی ،تحقیقات معماگشا

کلید واژه های ماشینی : پرسش، قرآنی، طراحی پرسش در پژوهشهای قرآنی، پژوهش، علوم قرآنی، رساله‌های پژوهشی علوم قرآن، مجهول، علامه طباطبایی، تحقیق، وجه

:این نوشتار به بررسی چگونگی طراحی پرسش در پژوهشهای قرآنی پرداخته و براین نکته تأکید می‌نماید که پرسشی خوب و مناسب در تحقیقات علوم قرآنی باید واجد این ویژگیها باشد. داشتن مجهول حقیقی، مشخص شدن محدوده‌ی تحقیق، توجه به پیشینه ی تحقیق. در ادامه برخی نکات در زمینه ی ساخت یک پرسش مناسب با تحقیقات قرآنی بیان گردیده و در خاتمه از میان ده‌ها شیوه پرسشگری به چند شیوه طرح پرسش اشاره شده است.

خلاصه ماشینی:

"در ادامه برخی نکات در زمینه ی ساخت یک پرسش مناسب با تحقیقات قرآنی بیان گردیده و در خاتمه از میان ده‌ها شیوه پرسشگری به چند شیوه طرح پرسش اشاره شده است. چه پرسشی منجر به کسب معرفت گردیده و لحاظ چه معیارهایی در طراحی پرسش رساله‌های علوم قرآنی لازم می‌باشد؟مراد ما از پرسش، سؤالات رایج در مصاحبه و نظایر آن ـ به جهت ارائه‌ی محرکها و جمع آوری داده‌های اولیه پژوهش ـ نیست بلکه تمرکز بحث مان بر پرسش درونی خود پژوهشگر قرار دارد. (2) هر پرسشی مناسب انجام پژوهشهای دانشگاهی نبوده و از این رو نیازمند مسأله گزینی (یافتن بهترین پرسش) هستیم تا تواناییهای خویش را در جهتی به کار گیریم که به‌رغم عدم اقبال عمومی (غیر تخصصی) منشأ ظهور مباحث تخصصی در حوزه مطالعاتی علوم قرآنی گردد. 5ـ آیا در پرسش مورد نظر «مجهولی» موجود است؟ به عبارت دیگر پرسش طرح شده در پژوهش ما را با مسأله‌ای اساسی درگیر نموده و در صدد شناسایی امری نامعلوم می‌باشد؟ بهترین راه شناخت این امر عرضه‌ی پرسش خویش به کارشناسان علوم قرآنی است. الف ـ وجوه اشتراک و افتراق دیدگاه (طرف مقایسه‌ی الف) با دیدگاه (طرف مقایسه‌ی ب) در زمینه‌ی (وجه مقایسه) در چه مسائلی می‌باشد؟مثال: وجوه اشتراک و افتراق دیدگاه علامه طباطبایی با دیدگاه سید محمد باقر صدر در زمینه ی «تأویل قرآن» در چه مسائلی می‌باشد؟این پرسش مناسب پژوهشی مقایسه‌ای است که در بردارنده‌ی دو طرف مقایسه به علاوه‌ی «وجه مقایسه» می‌باشد. چنانکه پیشتر بیان نمودیم، پیش زمینه این امر در گرو انجام مطالعات مقدماتی و شناخت مطلوبی از تحقیقات انجام شده به منظور جهت دادن به تحقیق به سمت حل مشکل واقعی است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.