Skip to main content
فهرست مقالات

مشکلات جوانان و نوجوانان و تأثیر رفتار والدین در تربیت آنها

نویسنده:

(20 صفحه - از 83 تا 102)

کلیدواژه ها :

تربیت ،عزت نفس ،جوان و نوجوان ،بزهکاری خانواده

کلید واژه های ماشینی : نوجوانان، جوانان، جوانان و نوجوانان، خانواده، درمان، والدین، کودک، ایجاد عزت‌نفس جوانان و نوجوانان، تربیت، روانی

مقاله حاضر، تحقیقی است علمی و روان‌شناختی درباره تربیت جوانان و نوجوانان و جلوگیری از بزهکارشدن آنها. ارزش‌های تربیتی پدر و مادر و خانواده در ایجاد عزت نفس جوانان و نوجوانان، نقش مؤثری دارد. در این مقاله، عوامل ازبین‌برنده عزت نفس جوانان معرفی و راهکارها و پیشنهادهایی کلی در این زمینه داده شده است. همچنین، درباره چگونگی شکل‌گیری هویت نوجوانان و رفتارهای عاطفی و چگونگی درمان آنها بحث و رهنمودهای اسلام در برخورد با مشکلات نوجوانان ارائه شده است.

خلاصه ماشینی:

"لازم است مسائل و مشکلات این جوانان و نوجوانان بررسی و راه‌حل‌هایی برای آنها ارائه شود تا آنان درجهت مثبت حرکت کنند و خود و کشورمان را به رشد و توسعه همه‌جانبه برسانند. رابطه والدین با فرزندان اگر براساس امر و نهی بی‌مورد و داد و فریاد و عصبانیت و خشونت استوار باشد، نه تنها نتیجه مثبتی ندارد بلکه نتیجه‌اش منفی است و مانع از آن می‌شود که نوجوانان بدون ترس و واهمه مسائل خود را با آنان درمیان بگذارند و از راهنمایی‌های آنان برخوردار شوند. در این زمینه، اقدامات زیر ضروری است: مراقبت و حمایت از اطفال و نوجوانان، تا پایان دوره تحصیلی آنان و تنظیم ورقه یا شناسنامه بهداشتی که معاینات روانی کودک همه‌ساله در آن منعکس شود؛ تأمین سلامت والدین پیش از ازدواج و جلوگیری از تولد اطفال علیل؛ اصلاح وضع مالی و اقتصادی خانواده و والدین کودکان، و ازمیان‌بردن زاغه‌ها و حلبی‌آبادها و تأمین بهداشت خانواده‌ها لازم است؛ ایجاد امکان مساوی برای استفاده از کلیه امکانات و شرایط زندگی برای اطفال و نوجوان. رسانه‌های گروهی باید والدین را به‌گونه‌ای برای ایجاد محیط گرم در خانواده، آگاهی دهند که مشکلات و مسائل نوجوانان و کودکان، در آن حل و فصل شود؛ و کودکان، نظرهای خود را به روشنی و در کمال حسن نیت ابراز کنند. ب ـ نحوه برخورد اسلام با مشکلات جوانان و نوجوانان اشتباه از انسان‌ها سر می‌زند؛ پس نمی‌توان افراد را برای خطاکاری‌ها تحقیر کرد؛ بلکه باید طریقی درپیش گرفت که رفتار آنان تصحیح شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.