Skip to main content
فهرست مقالات

اشتغال زنان و نقش نظام سیاسی در الگوسازی جامع

نویسنده:

ISC (46 صفحه - از 37 تا 82)

کلیدواژه ها :

حاکمیت ،اشتغال ،الگو ،زنان ،نظریه

کلید واژه های ماشینی : زنان، سیاسی، اشتغال، شغلی، اشتغال زنان، نظام سیاسی، الگوی شغلی زنان، قانون، اسلامی، اشتغال زنان و نقش نظام

هر نظام سیاسی به شکل‌های گوناگونی بر الگوی شغلی زنان و بر الگوسازی جامع اشتغال آنان تأثیر می‌گذارد. دراین زمینه، خط‌مشی‌های نظام سیاسی سهم زیادی در این زمینه بر عهده دارد. در مرحله بعد، سیاست‌گذاران حاکم خطوط کلی نظام سیاسی را تدوین می‌کنند، و در گام دیگر، قانون‌گذاران و قوه یا قوای مقننه مسلط، سیاست‌های مدون را به قانون تبدیل می‌نمایند و سرانجام، دولت یا قوه مجریه به اجرای قوانینی می‌پردازد که مجالس قانون‌گذاری به تصویب رسانده‌اند. مقاله حاضر می‌کوشد نقش و سهم هر یک از عوامل چهارگانه تأثیرگذار پیش گفته را در شکل‌دهی به الگو و الگوسازی جامع شغلی زنان بررسی کند.

خلاصه ماشینی:

"نظریه «کارآیی» ممکن است نظام سیاسی زنان را تنها برای بازار کار نخواهد، بلکه با شناخت عمیق‌تری که از توانایی‌ها و نیازهای زنان دارد، در پی ارائه و نهادینه‌سازی الگوهای انعطاف پذیری باشد که بر پایه آن، زنان، هم در نقش خانه‌دار و پرورش‌دهنده نیروی انسانی ظاهر شوند و هم به فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی روی آورند. (خوش‌بین، 1384، ص 263 ـ 278) قانون‌گذاران در نظام جمهوری اسلامی، از نخستین سال‌های آغازین انقلاب اسلامی تا ماه‌های پایانی سال 1384 بر محور کدام‌یک از نظریه‌های مذکور حرکت کرده‌اند؟ برای یافتن پاسخ این سؤال مباحث ذیل را مرور می‌کنیم: قانون سیاست‌های اشتغال زنان در جمهوری اسلامی ایران زنان از یک سو، پاس‌داری از حریم خانواده و وظیفه سنگین تربیت نسل جدید را بر عهده دارند، و از سوی دیگر، ضرورت‌های اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی، مشارکت فعال ایشان را در امور خارج از منزل الزامی ساخته است، و این دو، الگوی شغلی ویژه‌ای برای زنان کارمند و کارگر (شاغل) می‌طلبد. با توجه به نقش زنان در پیشرفت اجتماعی و توسعه اقتصادی به عنوان نیمی از جمعیت، باید تسهیلات لازم را برای اشتغال آنان از سوی دستگاه‌های اجرایی فراهم آید و برنامه‌ریزی‌های مناسب بر حسب اولویت صورت گیرد و به علاوه، قوانین و امکانات فوق‌العاده‌ای نیز برای اشتغال زنان تا سر حد رفع نیاز در ردیف‌های «الف» و «ب» نظر گرفته شود و در خصوص ردیف «ج» زنان نیز مانند مردان قادر باشند بدون تبعیض، شغل مطلوب خود را به دست آورند: الف."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.