Skip to main content
فهرست مقالات

زن در سطوح ملی و بین المللی (نگرشی کوتاه به اقدامات اصلاحی جایگاه زنان شیعه)

نویسنده:

ISC (34 صفحه - از 105 تا 138)

کلیدواژه ها :

بعد سیاسی ،بعد فرهنگی ،بعد اقتصادی ،شاخصتوسعه جنسیتی ،شاخص توانایی جنسیتی

کلید واژه های ماشینی : زنان، سیاسی، جهان، نگرش، زنان شیعه، سطوح ملی و بین‌المللی، فناوری، سیاسی زنان، کیف مشارکت سیاسی زنان جهان، اسلامی

آمار و کم و کیف مشارکت سیاسی زنان جهان، پست‌های زنان در سطوح دولتی، اجلاس‌ها و قطعنامه‌های جهانی و حوزه‌های اصلی فعالیت‌های کمیسیون‌هایی که در مقوله وضعیت سیاسی زنان در سطوح ملی و بین‌المللی تشکیل شده است نشان می‌دهد که علی‌رغم وجود نگرش‌های متفاوتی که در این زمین وجود دارد، جایگاه، روش‌ها و الگوهایی که با حفظ ارزش و منزلت انسانی زن بتواند خلأهای موجود در زمینه حضور مثبت زنان را در تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری (به ویژه در حوزه‌های مرتبط با مسائل زنان) برطرف کند، وجود ندارد. زنان شیعه با انجام یک سلسله از اقدامات اصلاحی و حضور فعال در اجلاس‌ها، با تأکید بر مبانی و ارزش‌های دینی می‌توانند در سطح ملی و بین‌المللی به رفع این خلأها بپردازند.

خلاصه ماشینی:

"ـ آیا شیعیان در مورد احقاق حقوق خود و آگاهی از وضعیت جهانی، از حمایت نهادهایی همچون سازمان ملل متحد برخوردارند؟ ـ چگونه می‌توان پیوند زنان شیعه را با نظام ولایت نادیده گرفت؟ ـ تعهدات اجرائی دولت‌ها چگونه است؟ پیشنهاد می‌شود مواد معاهدات شامل مراحل ذیل، مورد بازنگری یا اصلاح قرار گیرد: ـ تعیین مقیاس بررسی معاهدات در سه سطح ملی، بین‌المللی و جهانی؛ ـ تعیین سطوح بررسی شامل خرد و کلان؛ ـ تعیین ابعاد بررسی شامل فردی و اجتماعی؛ در بعد فردی، سه عامل روحی، فکری و رفتاری مد نظر بوده، و در بعد اجتماعی نیز عوامل سیاسی، فرهنگی، و اقتصادی مورد توجه است. اقدامات عملی برای زنان شیعه: در سطح ملی، می‌توان به اختصار، موارد ذیل را مد نظر قرار داد: ـ حساس نمودن زنان و ارتقای موضع‌گیری سیاسی، فرهنگی و اقتصادی به منظور مقابله با مظالم جهانی؛ ـ تهیه و تنظیم توصیه‌هایی به منظور ارائه به مجامع جهانی و بین‌المللی در جهت تنظیم و تصویب قوانین جهانی مقید به رعایت حقوق زنان؛ ـ مطالعه و بررسی روش‌های اطلاع‌رسانی در جوامع گوناگون؛ ـ ضرورت تنظیم ملاک‌ها و شاخصه‌هایی برای درک ارزش‌های پذیرفته شده انسانی در علوم و فناوری پیشرفته؛ ـ ارائه خدمات در سطوح خرد و کلان سازمان به زنان جهان؛ ـ ارتقای سهم تأثیر زنان در توسعه شرایط اجتماعی به منظور رفع مشکلات اقشار ضعیف."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.