Skip to main content
فهرست مقالات

اشتغال زنان؛ گرایش به کار و تئوری های رضایتمندی شغلی

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 221 تا 246)

کلیدواژه ها :

اشتغال ،زنان ،رضایت شغلی ،گرایش به کار ،جذب اجتماعی ،طرداجتماعی

کلید واژه های ماشینی : زنان، رضایت، اشتغال زنان، اجتماعی، جنسیتی، رضایت شغلی، کارکنان، نگرش، کار، مفهومی نگرش و رضایت شغلی

این مقاله به موانع اشتغال زنان از مسیر گرایش به کار و رضایت شغلی آنان می‌پردازد. کار و رضایت از آن برای گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله زنان، معانی متفاوتی دارد و به این دلیل که شناخت آن نگرش، انتظارات و مطالبات زنان را در این حوزه بازگو خواهد کرد، قابل توجه و پیگیری است. در این مقاله پس از تعاریف مفهومی نگرش و رضایت شغلی، به تئوری‌های توضیح دهنده رضایت شغلی پرداخته می‌شود. در مرحله بعد، فرایند تجزیه جنسیتی کار و ربط آن با رضایت و گرایش شغلی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از طریق معرفی و توضیح دو مفهوم «طرد» و «جذب» به کار به عنوان پیامد گرایش و رضایت شغلی، به بحث در مورد مدل‌های نظری مناسب برای شناخت نگرش، انتظارات و مطالبات زنان پرداخته خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"کار و رضایت از آن برای گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله زنان، معانی متفاوتی دارد و به این دلیل که شناخت آن نگرش، انتظارات و مطالبات زنان را در این حوزه بازگو خواهد کرد، قابل توجه و پیگیری است. در مرحله بعد، فرایند تجزیه جنسیتی کار و ربط آن با رضایت و گرایش شغلی مورد بررسی قرار می‌گیرد و از طریق معرفی و توضیح دو مفهوم «طرد» و «جذب» به کار به عنوان پیامد گرایش و رضایت شغلی، به بحث در مورد مدل‌های نظری مناسب برای شناخت نگرش، انتظارات و مطالبات زنان پرداخته خواهد شد. کار و رضایت از آن، برای گروه‌های مختلف اجتماعی از جمله زنان، معانی متفاوتی دارد و به این دلیل که شناخت آن نگرش، انتظارات و مطالبات زنان را بازگو می‌کند، قابل توجه و پیگیری است. بدین ترتیب، مسئله اساسی این مقاله، مفهوم‌سازی این نکته است: چگونه اشتغال زنان از مسیر گرایش به کار و رضایت شغلی قابل پیگیری، بررسی و توضیح می‌شود؟ فضای مفهومی نگرش و رضایت کار رضایت شغلی به عنوان یکی از ارکان مهم نگرش یا گرایش به کار، نتیجه ویژگی‌های شخصی و فردی، ساختاری یا سازمانی و متغیرهای موقعیتی و انگیزشی است که در گروه‌های اجتماعی و از جمله زنان، نشانگر تغذیه از منابعی متفاوت از سایرین است. واقعیت این است که زنان کمتر به منابع و ثروت‌های اجتماعی دسترسی دارند و تجزیه جنسیتی مشاغل از پایدارترین اشکال بازار کار است، ولی در هر حال، الگوهای رضایت شغلی باید ضمن پرهیز و احتراز از تبعیض کاری بیش از پیش تفاوت‌های جنسیتی را مورد توجه قرار دهند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.