Skip to main content
فهرست مقالات

تحکیم خانواده در آموزه های قرآنی

نویسنده:

ISC (36 صفحه - از 46 تا 81)

کلیدواژه ها : قرآن ،خانواده ،همسر ،حسن معاشرت ،مودت ،زوجیت ،سکونت ،تحکیم روابط ،خانواده‌ی آرمانی

کلید واژه های ماشینی : خانواده، قرآن، زن، تحکیم خانواده، همسران، انسان، حقوق، روابط، مرد، انگیزه تحکیم روابط در خانواده، حسن معاشرت، تحکیم خانواده در آموزه‌های قرآنی، اصول تحکیم خانواده در قرآن، تحکیم روابط، خداوند، وظایف، تحکیم روابط خانواده، انگیزه، حکم، قرآن کریم، اعضا، مادر، اجتماعی، جامعه، اسلام، تحکیم روابط زن و شوهر، راه‌های تحکیم روابط زن، اصل، اصول تحکیم روابط خانواده، عوامل مؤثر بر تحکیم روابط

خانواده رکن اساسی جامعه‌ی انسانی است و شرط پویایی و استواری آن، وجود روابط صحیح و پایدار میان همسران است. تحصیل معرفت به این‌گونه روابط، نیازمند آشنایی هر یک از اعضا با وظایف و حقوق خویش است. قرآن کریم به عنوان عالی‌ترین راهنمای حیات بشر، بهترین هدایتگر در این مسیر است. در نوشتار حاضر، با رجوع به رهنمودهای حکیمانه‌ی این کتاب عظیم، راه‌های تحکیم روابط زن و شوهر در خانواده بررسی شده و ضمن معناشناسی خانواده و بیان اهمیت و ضرورت بحث، موضوعات ذیل تحلیل گردیده است: انگیزه تحکیم روابط در خانواده، عوامل مؤثر بر تحکیم روابط، ساختار خانواده آرمانی و اصول تحکیم خانواده در قرآن.

خلاصه ماشینی: "» (کاتوزیان، 1382: ج1، ص219) حساسیت محیط خانواده، اهداف بلند مدت و مقدس آن اقتضا می‌کند که همسران بیشترین دقت را در رعایت حسن معاشرت با یکدیگر داشته باشند و از خانه فضایی سرشار از انس و ملاطفت بسازند؛ زیرا خداوند زن و مرد را هدفمند در کنار یکدیگر قرار داده است و کمال آن دو را در این آمیختگی و تشکیل خانواده تعبیه کرده است. با نظر به آیات الهی و پرداختن آیات متعددی در قرآن به کلمه بیت، چنین به دست می‌آید که این مکان مسقف محدود که محل اجتماع و زیست جمعی بشر و اولین محیط رشد و پرورش وی است، مورد عنایت حق بوده و برحسب کارایی و جایگاهش در حیات انسانی، از اهمیت بسزایی برخوردار است که در اینجا به بعضی از این موارد اشاره می‌شود: 1ـ محل تسکین اولین کارکرد خانه، تأمین‌ آرامش جسم و تسکین جان اعضای آن است که البته مرهون امنیت همه جانبه‌ی این محیط برای اعضاست. اما روابط صحیح و محکم در خانواده تنها حفظ مرزها و حرکت بر روی خطوط تعیین شده نیست؛‌ آن‌چه از تعامل حقوقی و اخلاقی زن و مرد در همه موارد، ‌یک خانواده‌ی پایدار و پویا می‌سازد، رعایت توصیه‌هایی است که قرآن کریم بر آن‌ها تأکید می‌فرماید: 1ـ «هن لباس لکم و انتم لباس لهن» (بقره، 187) زوجین در حکم لباس برای یکدیگرند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.