Skip to main content
فهرست مقالات

شهیده بنت الهدی صدر در عرصه تعلیم و تعلم / ترجمه و نگارش

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 231 تا 246)

کلیدواژه ها :

بنت‌الهدی صدر ،آیة‌الله محمدباقر صدر ،تعلیم و تعلم ،مجله الاضواء ،مدارس الزهراء

کلید واژه های ماشینی : سید محمدباقر صدر، مدارس، شهیده بنت، شهیده بنت‌الهدی، شهیده بنت الهدی صدر، زنان، تدریس، برادر شهیدش آیة‌الله سید محمدباقر، برادرش سید محمدباقر صدر مقالات، علمی

بنت‌الهدی صدر با نعمت هدایت و ارشاد برادر بزرگوارش، سیدمحمدباقر صدر، توانست در همه زمینه‌ها، به ویژه در عرصه تعلیم و تعلم، بدرخشد. تألیف کتاب‌ها و نگارش مقالات و تأسیس مدارس «الزهراء» و تشکیل جلسات مذهبی برای بانوان و تدریس دروس حوزوی برای ایشان و برگزاری مجالس دعا و تعظیم شعائر دینی و رفع اشکالات شرعی زنان، از جمله فعالیت‌های چشمگیر او محسوب می‌شوند. در این مقاله سعی شده است ضمن اشاره‌ای گذرا به زندگی‌نامه وی، گوشه‌ای از فعالیت‌های او در حوزه تعلیم و تربیت ترسیم گردد.

خلاصه ماشینی: "شهیده بنت‌الهدی برای تأسیس این مدارس ملی رسمی، که تحت پوشش قوانین حکومتی بودند، تلاش فراوانی کرد و بیش از دو ماده درسی نیز برای تربیت دختران در این مدارس به سایر مواد درسی اضافه نمود و بانوان شیعه معلمه‌ای را، که دارای کفایت علمی و مزایای خاص بودند و به شئونات اسلامی التزام داشتند، بر این کار گماشت تا اسوه و الگوی دختران قرار گیرند و نام این مدارس را «مدارس الزهراء» گذاشت. هدف حقیقی بنت‌الهدی از حلقه‌های تدریس که در خانه‌اش تشکیل می‌داد، فقط پرورش و تعلیم طلبه نبود، بلکه هدف وی این بود که ایشان را برای تحمل مسئولیت ادامه این راه در آینده آماده نماید و چنان توانایی علمی در ایشان ایجاد کند که بتوانند بر ایجاد حوزه‌های علمیه بانوان قدرت پیدا کنند و بتوانند به نشر فرهنگ و تعلیمات اسلامی بپردازند. آنچه این حقیقت را تأیید می‌کند نام مستعار «بنت‌الهدی» بود که شهیده سعیده آمنه صدر برای خود انتخاب کرده بود؛ می‌خواست از شهرت و ریا و حب ذات دوری گزیند، در حالی که در نوشتن اسم حقیقی او، هیچ اشکال شرعی و عرفی وجود نداشت و حتی انتخاب این اسم به خاطر مشکلات امنیتی نیز نبود؛ زیرا تشکیلات نظارت بر مطبوعات مجوز نشر را فقط با نام حقیقی افراد صادر می‌کرد و تنها سبب گزینش این نام آن بود که وی ناشناس باقی بماند و از شهرت دوری گزیند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.