Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی انسان شناسی انقلاب اسلامی

نویسنده:

ISC (22 صفحه - از 49 تا 70)

کلید واژه های ماشینی : انسان ،سیاسی ،فطرت ،مبانی انسان‌شناسی انقلاب اسلامی ،انقلاب اسلامی ،مبانی ،کمال ،امام ،ذاتی ،اندیشه‌های سیاسی ،شیطانی ،ویژگیهای اکتسابی ،خدا ،نفس ،نظریه فطرت ،قرآن ،تربیت ،ویژگیهای ذاتی ،حدیث ،نظریه ،کمال مطلق ،مبانی ویژه انقلاب اسلامی ،ویژگیهای ذاتی انسان ،طبیعت ،تبیین ،فطرت الهی ،پرسشهای ،علم ،تفسیر ،ویژگیهای اکتسابی انسان

تفاوت عمده مکاتب سیاسی برخاسته از حوزه مبانی و پیش‌فرضهای آنها است. مبانی هستی‌شناسی، معرفت‌شناسی و انسان‌شناسی از مهمترین این مبانی به حساب می‌آیند. مقاله حاضر مدعی است فهم چرایی تکوین انقلاب اسلامی و نیز تبیین ویژگی‌های آن در مقایسه با دیگر انقلابها در مبانی ویژه انقلاب اسلامی و از جمله مبانی انسان‌شناسی آن است. امام خمینی قدس‌سره به عنوان رهبر این انقلاب کبیر معتقد بود انسان دو دسته ویژگی دارد. ویژگی‌های ذاتی و اکتسابی انسان در بخش ویژگی‌های اکتسابی. سه مسیر پیش روی خود دارد: مسیر الهی، شیطانی و حیوانی با رهبری امام خمینی قدس‌سره ایرانیان به طور فراگیر در مسیر الهی قرار گرفتند و در همین مسیر بود که حکومت طاغوتی را سرنگون و سیاست اسلامی را مستقر کردند.

خلاصه ماشینی:

"آیا انسان در طبیعت اولی خود آزاد و عقلانی آفریده شده است یا مجبور و غیر عقلانی؟ کسانی از قبیل هگل در فلسفه سیاسی غرب و معتزله در جهان اسلام، از نظریه اول و هابز از فیلسوفان سیاسی مغرب زمین و اشاعره از متکلمان مسلمان از نظریه دوم دفاع کرده‌اند. 4. آیا انسان کمال طلب و کمال‌پذیر است یا کمال‌ناپذیر؟ چگونگی کمال پذیری نیز مورد اختلاف است؛ در حالی که از نظر آنارشیستها انسان موجودی «خودبسنده» است و با عقل و درایت خود می‌تواند کمالات را شناسایی و راه کمال را طی کند، از نظر مسلمانها «ضرورت رهبری الهی برای هدایت به سمت کمال و ناقص بودن عقل بشری» امری بدیهی تلقی می‌شود. از پرسشهای مهم و قابل توجه در فلسفه سیاسی است که امکان پرداختن به تمام مباحث مذکور در مقاله حاضر وجود ندارد؛ اما نگارنده سعی خواهد کرد با توجه به آیات قرآن و دیدگاههای امام خمینی، به عنوان رهبر انقلاب اسلامی، و شاگردان ایشان، به عنوان شارحان دیدگاه ایشان، به پاسخ برخی از پرسشهای مزبور بپردازد. بحث مربوط به فطرت و ویژگیهای ذاتی انسان از این مأخذ اقتباس یا نقل قول مستقیم شده است: سیدروح‌الله خمینی (امام) چهل حدیث، حدیث یازدهم، ص 179 ـ 187. ویژگیهای اکتسابی بر این مبنای مهم استوار است که انسان می‌تواند برای زندگی و رفتارهای فردی و اجتماعی خود تصمیم بگیرد و عمل کند. عبدالله‌ جوادی آملی، شریعت در آئینه معرفت، آنچه آیت‌الله‌ جوادی آملی با بحث «نظریه استخدام» به تبیین آن پرداخته و آن را بر «وحشی بالطبع» و «مدنی بالطبع» بودن انسان استوار کرده است، از نظریات بدیع و پر قابلیت برای اندیشه سیاسی ـ اسلامی است که لازم است در جای خود پیگیری شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.