Skip to main content
فهرست مقالات

انقلاب اسلامی، بنیادگرایی و آمریکا

نویسنده:

(4 صفحه - از 217 تا 220)

کلید واژه های ماشینی : انقلاب ،انقلاب اسلامی ،بنیادگرایی ،آمریکا ،انقلاب ایران انقلاب مارکسیستی ،کتس ،شوروی ،عراق شاهد حمله بنیادگرایان سنی ،انقلاب اسلامی در کشور ایران ،انقلاب اسلامی ایران ،بنیادگرایی و آمریکا ،ایران ،گزیده سخن‌رانی دکتر مارک کتس ،دکتر کتس ،جنگ ،سنی ،شوروی دشمنی ،حمله بنیادگرایان سنی به شیعیان ،جنگ ایران و عراق ،پیام انقلاب اسلامی ایران ،عراق ،بلوک اسلامی به رهبری ایران ،انقلاب مارکسیستی در نیکاراگوئه ،نهضت بنیادگرایی سنی ،جهان ،بلوک ،دعوت گروه انقلاب ،Mark Katz ،نظام مارکسیستی ،دین

متن زیر گزیده سخنرانی دکتر مارک کتس (Mark Katz) در مرکز برنامه‌ریزی و تدوین متون درسی است که به دعوت گروه انقلاب در 28 اردیبهشت ماه ایراد شد. دکتر کتس دارای دکترای علوم سیاسی دانشگاه صنعتی ماساچوست (ام آی تی) است. کتس کتاب‌های مختلفی را در موضوع انقلاب نوشته است. از جمله: نیم نگاهی به انقلاب‌های مختلف جهان (1999) انقلاب‌ها و موج‌های انقلابی (1997). سال 1979 م. سال بسیار سرنوشت‌سازی بود. سالی بود که اولین انقلاب اسلامی در کشور ایران به پیروزی رسید و آخرین انقلاب مارکسیستی در نیکاراگوئه. ماآن روز متوجه نبودیم ولی عصر جدیدی آغاز شد. انقلاب اسلامی ایران در سال 1979 نظام حاکم بر جهان را که در آن زمان گرفتار جنگ‌سرد بود واقعا شوکه کرد. در آن زمان انتظار این بود انقلابی که یک رژیم طرفدار آمریکا را سرنگون کرده است، منتهی به تشکیل یک نظام مارکسیستی که البته جانب شوروی راخواهد گرفت، می‌انجامد، اما انقلاب ایران انقلاب مارکسیستی نبود، انقلاب اسلامی بود که هم با آمریکا هم با شوروی دشمنی داشت.

خلاصه ماشینی:

"در آن زمان انتظار این بود انقلابی که یک رژیم طرفدار آمریکا را سرنگون کرده است، منتهی به تشکیل یک نظام مارکسیستی که البته جانب شوروی راخواهد گرفت، می‌انجامد، اما انقلاب ایران انقلاب مارکسیستی نبود، انقلاب ______________________________ 1. روس‌ها هم بسیار ترسیده بودند آنها هم تصور می‌کردند که پیام انقلاب اسلامی ایران منتهی به سقوط دوستان آنها در دنیای اسلام شده و حتی روی جمعیت‌های مسلمان در داخل شوروی نیز تأثیر خواهد گذاشت. حتی برخی می‌گفتند که اگر ایران بتواند عراق را در جنگ شکست دهد دیگر چیزی نمی‌تواند جلوی انقلاب اسلامی ایران را بگیرد و پیام آن در سراسر دنیا منتشر خواهد شد. اما در حال حاضر یک نهضت اسلامی رو به قدرت نه تنها در کشورهای اسلامی بلکه در سراسر دنیا وجود دارد که این نهضت تقابل، دشمنی و رویارویی بسیار زیادی با آمریکا و هم‌پیمانانش دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.