Skip to main content
فهرست مقالات

صادرات مواد معدنی متنوع، جایگزین نفت خواهد شد

مصاحبه شونده:

(7 صفحه - از 9 تا 15)

کلید واژه های ماشینی : مواد معدنی ،صادرات مواد معدنی ،بخش معدن ،ذخایر معدنی ،سنگ‌های تزیینی ،کشورهای صاحب ذخایر معدنی ،میزان صادرات بخش معادن ،مواد معدنی ایران ،صادرکننده ،بهره‌برداری از معادن ،تولید مواد معدنی ،سرمایه‌گذاری خارجی ،معدنی ایران ،رشد تولیدات ،صادراتی ،ذخایر غنی ،بازارهای خارجی ،ذخیرهء ،ذخیرهء قطعی ،معادن ایران ،بازارهای جدید ،میزان ذخیرهء ،قطعی ،قانون جدید ،معادن کشور ،بخش تولید ،صادراتی ایران ،مطلوب ،میزان صادرات ،کشورهای صاحب

ایران از کشورهای صاحب ذخایر معدنی متنوع و غنی است که می‌تواند در رشد تولیدات صنعتی و تأمین نیازهای بخش‌های مختلف اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد.با این وجود در سال‌های اخیر،بخش معدن نتوانسته‌ است سهم بسزایی در رشد تولید ناخالص داخلی و جایگاه مناسبی در سبد کالاهای صادرات غیرنفتی کسب کند. قدر مسلم آن است که موانع و مشکلاتی در راه است که می‌بایست هرچه‌ سریع‌تر برطرف گردد تا این بخش بتواند به نقش واقعی و کلیدی خود در توسعهء اقتصادی دست یابد. به منظور دستیابی به پاسخ پرسش‌های گوناگونی که در این زمینه‌ وجود دارد و یافتن راهکارهای مناسب برای رفع معضلات بخش معدن، خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»با آقای مهندس سید حسین هاشمی، عضو هیأت رییسه مجلس شورای اسلامی،رییس کمیسیون صنایع و معادن‌ مجلس و نمایندهء محترم مردم میانه،گفت‌وگویی دارد که در این شماره‌ می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"صادرات مواد معدنی متنوع، جایگزین نفت خواهد شد اشاره: ایران از کشورهای صاحب ذخایر معدنی متنوع و غنی است که می‌تواند در رشد تولیدات صنعتی و تأمین نیازهای بخش‌های مختلف اقتصادی مورد استفاده قرار گیرد. *ذخایر قطعی کدامیک از مواد معدنی ایران محاسبه شده است؟ذخایری که هنوز برآورد قطعی نشده‌اند،کدامند؟ *با انجام فعالیت‌های زمین‌شناسی،تاکنون ذخایر سنگ آهن و مس به‌طور قطعی شناسایی شده‌اند،اما برای دیگر مواد معدنی،باید کار شناسایی قطعی ذخایر صورت گیرد تا ذخایر جدیدتر،شناسایی و ارزیابی شوند. *در سال‌های اخیر،چه میزان مواد معدنی به خارج از کشور صادر شده است؟ *بیشترین میزان صادرات بخش معادن و فلزات در سال‌های اخیر،مربوط به سال 1374 بود. کاهش صادرات مواد معدنی و فلزی در سال‌های اخیر از (به تصویر صفحه مراجعه شود) محدودیت صدور آهن‌آلات و وضع مطلوب تقاضای بازار داخلی برای سنگ‌های تزیینی و نما ناشی شده است. *میزان صادرات بخش معدن و فلزات در پایان برنامۀ دوم چقدر خواهد شد؟ *تا برنامه‌های مدون موجود و قانون جدید معادن که سرمایه‌گذاری در این بخش را تشویق می‌کند،به نظر می‌رسد که گر روند سرمایه‌گذاری سال 1374 ادامه یابد،در پایان برنامۀ دوم به 5 میلیارد دلار صادرات مواد معدنی دست خواهیم یافت. *در زمینۀ غنی‌سازی معادنی که تولیداتشان جنبۀ صادراتی دارد،دولت چه سیاستی را پیگیری کرده است؟ *در نخستین و دومین برنامۀ توسعۀ اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشور،سیاست‌گذاری به صورتی انجام شد که صادرات مواد معدنی فرآوری شده صورت بگیرد و تا حدودی از صدور مواد خام پرهیز شود. برنامۀ همکاری ایران با این کشور تا چه حد پیشرفت داشته است؟ *فن‌آوری آفریقای جنوبی در زمینۀ بهره‌برداری از معادن زیززمینی،به‌روز است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.