Skip to main content
فهرست مقالات

مفهوم استاندارد در ایران، نظارت بر کیفیت تولیدات است

ISC (2 صفحه - از 4 تا 5)

کلید واژه های ماشینی : استاندارد، کیفیت، تولید، مفهوم استاندارد در ایران، مفهوم استاندارد و استانداردهای جهانی، نظارت بر کیفیت تولیدات، رعایت ضوابط استاندارد در تولید، شمار خریداران محصولات صادراتی خارج، ضرورت رعایت ضوابط استاندارد، عوامل مهم در رشد صادرات

یکی از عوامل مهم در رشد صادرات غیرنفتی،صدور محصولات با کیفیت مطابق با استاندارد می‌باشد.مشتریان‌ خارجی به کیفیت و مرغوبیت کالاها اهمیت می‌دهند و چنانچه‌ کالایی را یک‌بار مصرف کنند و نسبت به کیفیت آن بدگمان‌ شوند،از شمار خریداران محصولات صادراتی خارج خواهند شد. بنابراین مهم‌ترین اصل در تجارت،علاوه بر رعایت‌ قیمت‌های قابل رقابت در بازارهای جهانی،کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای بین الملی است. در این گزارش،تلاش داریم مفهوم استاندارد و استانداردهای جهانی را بیان کنیم.

خلاصه ماشینی:

"نظارت کیفی که همان اصول اولیۀ استاندارد می‌باشد، کمک می‌کند که هزینه‌های اجتماعی برای تولید کالاها و خدمات کاهش یابد و به همین جهت صرفه‌جویی اقتصادی در سطح ملی به وجود می‌آورد و ازاین‌رو می‌تواند در تولید با توجیه اقتصادی،نقش بسزایی داشته باشد. چنانچه واحدهای تولیدی بتوانند خود را با ضوابط استانداردهای ایزو منطبق سازند،نه تنها قادر خواهند بود تولیدات با کیفیت قابل قبول بازارهای جهانی ارایه دهند،بلکه می‌توانند در رقابت بین المللی نقش اساسی پیدا کنند. با این وجود،ضرورت دارد که در ایران نیز تحرک ویژه‌ای برای تدوین استانداردهای ملی و توسعۀ استفاده آن در واحدهای تولیدی و خدماتی مدنظر باشد و به شدت با واحدهای خاطی از اصول استاندارد که به‌هرحال منابع ملی را به هدر می‌دهند،برخورد شود. استانداردهای تدوین شده از سوی مؤسسۀ استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران،غالبا کالاهای صادراتی را دربرمی‌گیرد و برای تولیدات عرضه شده در بازارهای داخلی جز در موارد خاص،ضوابط جدی ندارد و این از مضرات این‌گونه فعالیت است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.