Skip to main content
فهرست مقالات

آیا استانداردهای ایزو 14000 مانع صادرات کشورهای در حال توسعه است

ISC (4 صفحه - از 56 تا 59)

کلید واژه های ماشینی : صادرات کشورهای در حال توسعه، کشورهای در حال توسعه، استانداردهای ایزو، استانداردهای بین‌المللی سری ایزو، استانداردهای، حفاظت از محیط زیست، مقررات استانداردهای سری ایزو، مقررات استانداردهای ایزو، مانع صادرات، موضوع حفاظت از محیط زیست

موضوع حفاظت از محیط زیست از اواسط دههء میلادی‌ گذشته،مورد توجه بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای‌ صنعتی قرار گرفت و این روزها نیز بحث درباره‌ استانداردهای مدیریت زیست‌محیطی(استانداردهای‌ بین المللی سری ایزو 14000)در گوشه و کنار جهان مطرح‌ می‌باشد. این موضوع که حفاظت از محیط زیست به عهدهء تمامی ساکنان زمین‌ می‌باشد،غیرقابل انکار است،اما اینکه بحث حفاظت از محیط زیست آیا می‌تواند موانعی را در دستیابی کشورهای در حال توسعه به بازارهای‌ جهانی ایجاد کند،از مقوله‌هایی است که مورد توجه بسیاری از کارشناسان‌ اقتصادی به‌ویژه در کشورهای روبه رشد می‌باشد. کشورهای در حال توسعه هم‌اکنون نیز سهم ناچیزی در تجارت جهانی‌ دارند و همین امر سبب می‌شود که منابع ارزی مورد نیاز آنها برای دستیابی‌ به رشد و توسعهء اقتصادی پایدار،با دشواری تأمین و تجهیز گردد.با این‌ وصف ایجاد موانع جدید برای صادرات محصولات کشورهای درحال‌ توسعه،رشد اقتصادی آنها را در آینده تحت الشعاع قرار می‌دهد. در این گزارش،به بر رسی اثرگذاری استانداردهای بین المللی سری‌ ایزو 1400 بر صادرات کشورهای در حال توسعه و موانع دستیابی این‌ کشورها به بازارهای جهانی می‌پردازیم.

خلاصه ماشینی: "آیا استانداردهای ایزو 14000 مانع صادرات کشورهای در حال توسه است اشاره: موضوع حفاظت از محیط زیست از اواسط دهۀ میلادی گذشته،مورد توجه بسیاری از کشورها به‌ویژه کشورهای صنعتی قرار گرفت و این روزها نیز بحث درباره استانداردهای مدیریت زیست‌محیطی(استانداردهای بین المللی سری ایزو 14000)در گوشه و کنار جهان مطرح می‌باشد. این موضوع که حفاظت از محیط زیست به عهدۀ تمامی ساکنان زمین می‌باشد،غیرقابل انکار است،اما اینکه بحث حفاظت از محیط زیست آیا می‌تواند موانعی را در دستیابی کشورهای در حال توسعه به بازارهای جهانی ایجاد کند،از مقوله‌هایی است که مورد توجه بسیاری از کارشناسان اقتصادی به‌ویژه در کشورهای روبه رشد می‌باشد. (به تصویر صفحه مراجعه شود) با این وصف با وجود آنکه کشورهای روبه رشد اکثریت اعضای کمیتۀ فنی 207 و نیز سازمان بین المللی استاندارد را تشکیل می‌دهند،نمی‌توانند تأثیر قابل توجهی بر فرآیند تدوین استانداردهای ایزو 14000 بگذارند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.