Skip to main content
فهرست مقالات

خریدار، استاندارد محصول کشاورزی و مواد غذایی را تعیین می کند

مصاحبه شونده:

ISC (5 صفحه - از 102 تا 106)

کلید واژه های ماشینی : محصولات کشاورزی و مواد غذایی، صادرات، استاندارد محصول کشاورزی و مواد، استاندارد، کالاهای کشاورزی و مواد غذایی، محصولات کشاورزی و تولید مواد، مواد غذایی صادراتی، بخش صادرات مواد غذایی، خریداری، استاندارد کالاهای کشاورزی و مواد

بخش عمده‌ای از صادرات غیرنفتی ایران را محصولات کشاورزی و مواد غذایی تشکیل می‌دهند.با وجود استعدادها و توانمندی‌های طبیعی که در ایران برای پرورش محصولات کشاورزی و تولید مواد غذایی سراغ داریم، می‌توان بر میزان صادرات این کالاها افزود و به رشد درآمد حاصل از صادرات غیرنفتی کمک کرد. با این وجود،موضوع استاندارد بودن محصولات کشاورزی و مواد غذایی صادراتی و کیفیت مناسب آنها،مهم‌ترین بحث در صادرات این کالاها می‌باشد.با وجود سخت‌گیری‌هایی که در بازارهای جهانی نسبت به رعایت‌ اصول بهداشتی و کیفیت استاندارد محصولات غذایی مشاهده می‌کنیم، ضرورت دارد که در این زمینه تلاش و سرمایه‌گذاری مناسبی صورت پذیرد. خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی» در گفت‌وگو با آقای سید علی نقی شفیعی،مدیر کشاورزی و صنایع غذایی مرکز توسعهء صادرات ایران،درباره استاندارد کردن‌ محصولات کشاورزی و مواد غذایی و اهمیت‌ ان در گشایش و نفوذ به بازارهای جهانی، سؤالاتی را مطرح ساخت. در اینجا ماحصل این مصاحبه را باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"*استاندارد کردن محصولات کشاورزی و مواد غذایی ایران با چه مشکلات اساسی روبه‌رو است؟ *مهم‌ترین مشکل آن است که به دلیل سودهای مقطعی در ارسال این‌گونه کالاها،اغلب ناآگاهی که به صدور کالا با کیفیت به بازارهای جهانی علاقه‌ای ندارند،وارد میدان می‌شوند. *بهترین شیوه تبلیغ استاندارد بودن کالاهای کشاورزی و مواد غذایی ایران در بازارهای جهانی چیست؟ *بهترین تبلیغ،عرضۀ کالای با کیفیت به بازارهای خارجی است اگر کالا با کیفیت مطلوب به بازارهای جهانی عرضه شود و مصرف‌کننده خاص خود را بیابد که اطمینان داشته باشد، کالای مصرفی وی از چنان کیفیتی برخوردار است که رقبا را از میدان بیرون رانده،بهترین نوع تبلیغ صورت گرفته است. استاندارد کالاهای کشاورزی و مواد غذایی که همانا کیفیت مطلوب آنها می‌باشد،می‌تواند استمرار تقاضا در بازارهای خارجی را به دنبال داشته باشد و بازار کالا را گسترش دهد،در حالی که ارزآوری بسیار زیادی نیز به همراه دارد. *آیا حذف پیمان ارزی صادرات موادغذایی و محصولات کشاورزی سبب نمی‌شود که کالاهای فاقد استاندارد نیز صادر شود و در نهایت به رشد صادرات غیرنتفی لطمه نخواهد زد؟ *صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی همواره باید از سوی افراد متخصص انجام شود و محصول با کیفیت بالا و استاندارد شده از کشور خارج گردد. *آیا کشورهای اروپایی برای واردات مواد غذایی و محصولات کشاورزی از ایران،برگۀ استاندارد بودن کالا را مطالبه می‌کنند؟ (به تصویر صفحه مراجعه شود) *به تازگی در زمینۀ پسته این کار را کرده‌اند و گفته‌اند وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی یا نهادی که مورد قبول آنهاست،باید یک نفر را که دارای امضای مجاز باشد،به بازارهای اروپایی معرفی کنند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.