Skip to main content
فهرست مقالات

پیامدهای موافقت نامه سرمایه گذاری و حقوق مالکیت معنوی بر کشورهای اسلامی

ISC (7 صفحه - از 68 تا 74)

کلید واژه های ماشینی : حقوق مالکیت معنوی، موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری و حقوق مالکیت، پیامدهای موافقت‌نامه اقدامات سرمایه‌گذاری مرتبط، پیامدهای موافقت‌نامه سرمایه‌گذاری و حقوق، موافقت‌نامه حقوق مالکیت معنوی، کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی، اقدامات سرمایه‌گذاری مرتبط با تجارت، حقوق مالکیت معنوی مرتبط، کشورهای در حال توسعه، اسلامی

دور گفت‌گوهای اروگوئه دو مبحث اصلی«سرمایه‌گذاری‌ در ارتباط با تجارت»و«حقوق مالکیت معنوی»را در بر گرفت. شماری از کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی که در بحث‌های دور اروگوئه شرکت داشتند،تعهداتی را در این دو بخش پذیرفته‌اند که می‌بایست بنا به میزان توسعه‌یافتگی در زمانی محدود آنها را عملی سازند. خواه و ناخواه پذیرش این تعهدات بر ساختار اقتصادی- تجاری کشورهای مورد بحث،آثار مثبت و منفی دارد و سیاست‌گزاران و برنامه‌ریزان این کشورها می‌بایست آمادگی‌ لازم برای بهره‌گیری از آثار مثبت و به حد اقل رساندن زیان‌های‌ ناشی از اثرات منفی این پیمان‌ها را اتخاذ کنند. از آنجا که بحث همکاری اقتصادی و تجاری کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برای آمادگی این کشورها جهت ورود به قرن بیست‌ویکم از مباحث اصلی و مورد توافق کشورهای‌ عضو در هشتمین اجلاس سران این کشورها در تهران بود، ضرورت دارد که پیامدهای موافقت‌نامه اقدامات سرمایه‌گذاری‌ مرتبط با تجارت و موافقت‌نامه حقوق مالکیت معنوی مرتبط با تجارت بر کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی،به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد. در این گزارش پیامدهای موافقت‌نامه‌های مذکور از نظرتان‌ می‌گذرد.

خلاصه ماشینی: "از آنجا که بحث همکاری اقتصادی و تجاری کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی برای آمادگی این کشورها جهت ورود به قرن بیست‌ویکم از مباحث اصلی و مورد توافق کشورهای عضو در هشتمین اجلاس سران این کشورها در تهران بود، ضرورت دارد که پیامدهای موافقت‌نامه اقدامات سرمایه‌گذاری مرتبط با تجارت و موافقت‌نامه حقوق مالکیت معنوی مرتبط با تجارت بر کشورهای در حال توسعه از جمله کشورهای عضو سازمان کنفرانس اسلامی،به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد. *برخی کشورهای در حال توسعه به‌ویژه کشورهای آفریقایی در رابطه با موافقت‌نامه مالکیت حقوق معنوی نسبت به نحوۀ ایجاد ظرفیت‌های فن‌آوری و تضییقات تجاری ناشی از آن بیم دارند و نمی‌دانند با ساختار ضعیف اداری و مالی و نیروی انسانی خود چگونه الزامات موافقت‌نامه را اجرا کنند. عضویت کشورهای خاورمیانه در سازمان جهانی تجارت دارای دو جاذبۀ اصلی است:نخست، دسترسی بیشتر به بازارهای کشورهای عضو سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) فرصت‌های زیادتری برای صادرات به وجود خواهد آورد،دوم،تعهد به انجام سیاست‌های بازرگانی باتوجه به ملاحظات گات و همین‌طور حمایت در محدودۀ آن،می‌تواند امنیت سرمایه‌گذاری در منطقه را افزایش دهد و بدین ترتیب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی را تشویق کند. کشورهای در حال توسعه در مذاکرات راجع به این دو مقوله و نیز تجارت خدمات،یا مجموعه‌ای از پیشنهادهای کشورهای توسعه‌یافته روبه‌رو بودند که از یک سو تعهدات مربوط به بهبود حمایت بین المللی از مالکیت(از جمله حقوق مالکیت معنوی)را وارد نظام تجارت چندجانبه می‌کرد و از سوی دیگر وضعیت عرضه‌کنندگان فراملی خدمات را که قدرت رقابتی آنها بر توانایی مالی و سلطه فن‌آوری مبتنی است، تحکیم می‌بخشید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.