Skip to main content
فهرست مقالات

مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل شدن به مرکز تجارت خاورمیانه را دارد

مصاحبه شونده:

ISC (4 صفحه - از 22 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، مناطق آزاد، مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل، واردات کالا، مناطق آزاد تجاری، واردات کالا از مناطق آزاد، صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی، اقتصادی، ایجاد مناطق آزاد تجاری، فعالیت مناطق آزاد تجاری

گسترش صادرات و افزایش سهم در تجارت جهانی از اهداف‌ عمدهء اقتصادی بسیاری از کشورهای درحال توسعه و تازه صنعتی‌ شده جهان می‌باشد.برای دستیابی به رشد و توسعهء اقتصادی‌ پایدار،اتکاء به بازار داخلی و تقاضای محدود آن کافی نیست و دور ماندن از رقابت بین المللی،حتی مصرف‌کنندگان داخلی را نیز مجبور به استفاده از کالای نامرغوب و فاقد کیفیت استاندارد می‌کند،گذشته از آن با محدودیت تقاضای بازار داخلی راه برای‌ گسترش سرمایه‌گذاری‌های مولد،اشتغال کامل عوامل تولید و بهره‌برداری بهینه از منابع و توانمندی‌های اقتصادی،مسدود می‌گردد.لذا برنامه‌ریزان و سیاست‌گزاران اقتصادی توجه به‌ بازارهای جهانی را در طراحی برنامه‌های خود همواره مدنظر دارند. از حدود چهل سال پیش،ایجاد مناطق آزاد تجاری برای‌ دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و انتقال فن‌آوری مدنظر بسیاری از مسؤولان اقتصادی کشورها از جمله کشورهای درحال‌ رشد قرار گرفت و تجربیات موفقی نیز در تشکیل مناطق پردازش‌ صادرات در گوشه و کنار جهان به‌ویژه در شرق آسیا به دست‌ آمده است. در ایران نیز مناطق آزاد تجاری-صنعتی با هدف تسریع در انجام امور زیربنایی،عمران و آبادی،رشد و توسعهء اقتصادی، سرمایه‌گذاری و افزایش درآمد عمومی،ایجاد اشتغال سالم و مولد،تنظیم بازار کار و کالا،حضور فعال در بازارهای جهانی و منطقه‌ای،تولید و صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی و ارایهء خدمات‌ عمومی تشکیل شده است. دربارهء فعالیت مناطق آزاد تجاری-صنعتی کشور،دستاوردهای‌ آن،موانع موجود برای رشد صادرات این مناطق و....،خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»با مهندس مرتضی الویری دبیر شوری عالی مناطق آزاد گفت‌وگویی دارد که باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"مناطق آزاد ایران استعداد تبدیل شدن به مرکز تجارت خاورمیانه را دارد (به تصویر صفحه مراجعه شود) اشاره: گسترش صادرات و افزایش سهم در تجارت جهانی از اهداف عمدۀ اقتصادی بسیاری از کشورهای درحال توسعه و تازه صنعتی شده جهان می‌باشد. از حدود چهل سال پیش،ایجاد مناطق آزاد تجاری برای دسترسی به سرمایه‌گذاری‌های خارجی و انتقال فن‌آوری مدنظر بسیاری از مسؤولان اقتصادی کشورها از جمله کشورهای درحال رشد قرار گرفت و تجربیات موفقی نیز در تشکیل مناطق پردازش صادرات در گوشه و کنار جهان به‌ویژه در شرق آسیا به دست آمده است. در کشور ما اگرچه فقط پنج سال از تصویب قانون مناطق آزاد می‌گذرد اما در همین مدت کم و با وجود تنگناها و مشکلات متعدد،خوشبختانه صادرات کالا از این مناطق از سال 1375 شروع شده و به سرعت درحال افزایش است. *با وجود فعالیت پنج سالۀ مناطق آزاد تجاری-صنعتی ایران و تنگناها و مشکلات متعدد آن،در زمینۀ همکاری‌های اقتصادی و مشارکت ایرانی و خارجی بیش از سی پروژه در مناطق آزاد درحال انجام است. *آیا قوانین و مقررات تدوین شده در مورد مناطق آزاد برای فعالیت بخش دولتی و خصوصی در زمینۀ صادرات کافی به نظر می‌رسد؟در غیر این صورت ضعف‌های موجود را بیان فرمایید. آیا باید سیاست‌های بازرگانی را در این جهت تغییر داد یا قوانین و مقررات کنونی کافی است؟ *اگر منظور واردات مواد اولیه برای تولید در منطقۀ آزاد باشد،این کار در حال انجام است. *مناطق آزاد تجاری ایران از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی به کشورهای آسیای میانه،انرژی و مواد اولیه ارزان و نیروی انسانی با قیمت مناسب،استعداد لازم برای آنکه به مرکز تجارت خاورمیانه تبدیل شود را دارد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.