Skip to main content
فهرست مقالات

آزادسازی تجاری به رفع محدودیت های ارزی و رونق اقتصادی می انجامد

مصاحبه شونده:

(5 صفحه - از 32 تا 36)

کلید واژه های ماشینی : آزادسازی تجاری ،سیاست‌های تجاری ،سازمان جهانی تجارت ،اتاق بازرگانی ،توسعهء صادرات غیرنفتی ،توسعهء اقتصادی ،تجارت خارجی ،اقتصاد ایران ،توسعهء اقتصادی کشور ،صادرات غیرنفتی ،محصولات معدنی ،غیرنفتی ،رونق اقتصادی ،سیاست‌های تجاری کشور ،سیاست‌های تجاری و اقتصادی ،درآمدهای حاصل از صادرات ،فعالان اقتصادی ،برنامه‌های اقتصادی ،داخلی ،توانمندی‌ها و منابع اقتصادی ،فعالیت‌های تجاری ،سیاست‌های بازرگانی ،بازارهای جهانی ،اقتصادی کشور ،اقتصاد کشور ،درآمدهای ارزی ،مشکلات مزمن اقتصادی ،غیرنفتی کشور ،صادراتی ،بازرگانی کشور

تجارت در دنیای کنونی،اساس پیشرفت و توسعهء اقتصادی ملل‌ را تشکیل می‌دهد.دستیابی به فن‌آوری‌های نوین و تولید انبوه نیاز به فروش محصولات و گشایش بازارها دارد تا تداوم رشد تولید ناخالص داخلی،اشتغال نیروی انسانی و بهره‌برداری بهینه از توانمندی‌ها و منابع اقتصادی را تضمین کند و در نهایت رفاه‌ اجتماعی را به ارمغان آورد. با این وجود تجارت خارجی ایران تحت تأثیر تنگناهای داخلی و خارجی و سیاست‌های اتخاذ شده در سال‌های اخیر متناسب با توانمندی‌ها و منابع اقتصادی کشور رشد نکرده است.هنوز اقتصاد ایران به شدت به درآمدهای حاصل از صادرات نفت وابسته‌ است و برای تأمین و تضمین آینده‌ای روشن نیاز به بازنگری دارد. دربارهء سیاست‌های تجاری و تأثیر آن بر روند توسعهء اقتصادی‌ کشور،کارشناسان نظرات گوناگونی دارند که در جای خود قابل‌ طرح و ارزیابی است.بررسی دیدگاه گوناگون دربارهء سیاست‌های‌ تجاری و اقتصادی می‌تواند دولتمردان،سیاست‌گزاران و طراحان‌ برنامه‌های اقتصادی را در تدوین و تنظیم برنامه‌های کارآمد و فعالان اقتصادی و دست‌اندرکاران تجارت را در گسترش تولید و صادرات یاری دهد. خبرنگار نشریهء«بررسی‌های بازرگانی»دربارهء سیاست‌های‌ تجاری کشور و ضرورت بازنگری در این سیاست‌ها و راهکارهای‌ احتمالی،با آقای علاء الدین میر محمد صادقی نایب رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران و رییس اتحادیهء صادرکنندگان محصولات‌ معدنی ایران به گفت‌وگو نشست. وی که از صادرکنندگان مواد معدنی است،بیش از بیست و پنج‌ سال در بخش معدن و محصولات معدنی و ساختمانی سابقهء فعالیت‌ دارد.

خلاصه ماشینی:

"*با توجه به شرایط کنونی اقتصاد ایران،به نظر جنابعالی چه سیاست‌های تجاری ثمربخش خواهد بود؟ *به عقیدۀ اکثر صاحب‌نظران که از زاویۀ واقع‌بینی به مسایل اقتصادی کشور نگاه می‌کنند،توسعۀ صادرات غیرنفتی کشور و رفع موانع و مشکلات آن،بهترین سیاستی است که در حال و آینده باید دنبال شود. *سیاست‌های ارزی کنونی چه آثاری بر تجارت خارجی به‌ویژه صادرات غیرنفتی دارد؟آیا باید این سیاست‌ها اصلاح شود؟ *مطالبی که بیان شد،مؤید آن است که ما برای غلبه‌بر مشکلات مزمن اقتصادی به یک خانه‌تکانی اساسی در باورهای ذهنی و در ساختارها،قوانین و مقررات موجود که زاییدۀ سیاست‌گزاری‌های متمرکز و دیوانسالاری خارج از اندازه است. *تعدیل ساختار اقتصادی و آزادسازی تجاری در ایران اکنون در چه مرحله‌ای است؟راه‌های گسترش انجام این برنامه‌ها چیست و چه مزایایی برای اقتصاد کشور دارد؟ *به نظر می‌رسد که این موضوع تاکنون از مرحلۀ حرف و اظهارنظر فراتر نرفته و دلیل آن هم تنگناهای بسیاری است که در عرصه اقتصاد و تجارت به چشم می‌خورد. آیا بانک مرکزی باید در سیاست‌های ارزی کنونی خود تجدیدنظر کند؟در این زمینه چه پیشنهادهایی دارید؟ *میدان دادن به بخش غیردولتی،رفع موانع و مشکلات بانکی و گمرکی از پیش روی صادات غیرنفتی،اصلاح و تثبیت قوانین و مقررات در جهت تأمین حد اکثر تسهیلات برای فعالیت‌های مولد و صادراتی از نیازهای و ضرورت‌های قطعی برای سامان‌دهی به اقتصاد کشور و غلبه بر مشکلات کنونی است که ممکن است ادامۀ آن به یک بحران اجتماعی مبدل شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.