Skip to main content
فهرست مقالات

شرایط و امکانات ارزی، پایه گذار سیاست تجاری در سال های اخیر بود

ISC (3 صفحه - از 76 تا 78)

کلید واژه های ماشینی : صادرات، صادرات غیرنفتی، واردات، نرخ ارز، اقتصادی، واردات کالا، نفت، نرخ ارز و سیاست‌های ارزی، پایه‌گذار سیاست تجاری در سال، سیاست‌های ارزی

یکی از عوامل اثرگذار در اقتصاد و تجارت ایران که آثار سریع‌ کوتاه و نیز بلندمدت دارد.سیاست‌های ارزی است که می‌تواند به عنوان عامل تحریک‌کننده یا محدودکننده عمل کند. در سال‌های اخیر سیاست‌های ارزی با تغییرات زیادی روبه‌رو شده که به‌طور مستقیم بر روند تجارت خارجی(به‌ویژه صادرات‌ غیرنفتی)اثرات بسیاری داشته است. در اقتصاد جهانی نیز ابزار نرخ ارز از عوامل تشویق یا تحدید تجارت تلقی می‌گردد و دخالت در بازارهای ارزی برمبنای‌ راهبردهای تجاری کاملا مشهود و ملموس و پذیرفته شده‌ می‌باشد.با کاهش ارزش پولی ملی در برابر ارزهای معتبر، دولت‌ها می‌توانند در جهت رونق صادرات و رشد اقتصادی‌ سریع‌تر حرکت کنند.در مقابل با تقویت پول ملی،قدرت‌ خرید داخلی افزایش یافته و واردات کالا افزایش می‌یابد.دولت‌ها با توجه به توافق‌های میان خود و اهداف و منابع اقتصاد ملی،از ابزار نرخ ارز و سیاست‌های ارزی خاص تبعیت می‌کنند. در این گزارش تلاش داریم سیاست‌های ارزی ایران و اثرات آن‌ بر تجارت خارجی در سال‌های اخیر را مورد ارزیابی قرار دهیم.

خلاصه ماشینی:

"اول کنترل واردات و کاهش هزینۀ واردات از سال 71 به بعد تا حدی که در پایان برنامه این رقم را به 12/6 میلیارد دلار رساند و از سوی دیگر تلاش برای گفت‌وگو با بستانکاران خارجی برای تقسیط تعهدات خارجی،در این زمینه بیش از 15 میلیارد دلار از تعهدات خارجی ایران زمان‌بندی شد و دولت با پرداخت به موقع اقساط سررسید شده بدهی خارجی،سعی نمود اعتبار مالی کشور نزد مجامع بین المللی را تقویت کند. از آنجا که سیاست‌های ارزی موجب کاهش درآمدهای حاصل از صادرات غیرنفتی از 4/8 میلیارد دلار در سال 73 به 3/3 میلیارد دلار در سال 74 و سپس 3/12 میلیارد دلار در سال 75 و حدود 3 میلیارد دلار در سال گذشته شده است،امتیازات خاص از جمله فروش ارز حاصل از صادرات به نرخ واریزنامه‌ای در بورس اوراق بهادار تهران یا واردات 29 قلم کالای مجاز،اعمال گردید که به زعم کارشناسان بخش دولتی می‌تواند به رشد صادرات غیرنفتی کمک کند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.