Skip to main content
فهرست مقالات

آهنگ تجارت خارجی ایران متناسب با رشد تجارت جهانی نیست

ISC (3 صفحه - از 12 تا 14)

کلید واژه های ماشینی : تجارت، آهنگ تجارت خارجی ایران، تجارت خارجی ایران، روند تجارت خارجی ایران، صادرات، ایران، صادرات غیرنفتی، رشد تجارت جهانی، سهم ایران در تجارت جهانی، رشد

روند تجارت خارجی ایران از آغاز اجرای نخستین برنامه پنج‌سالهء توسعهء اقتصادی ،اجتماعی‌ و فرهنگی کشور تاکنون همسویی چندانی با روند تجارت کالا در جهان نداشته است.نوسانات‌ شدید تجارت خارجی ایران در این دوران سبب شده که سهم ایران در تجارت جهانی پیوسته‌ درحال تغییر باشد و به سهولت نتوان آیند آن را پیش‌بینی کرد.درحالی‌که تجارت جهانی در دهه 80 با میانگین رشد 4/5 درصد روبه‌رو بوده و پیش‌بینی شده که در دههء میلادی کنونی‌ نیز از متوسط رشد سالانه 6/9 درصد برخوردار باشد. رشد تجارت جهانی در سال جاری برمبنای گزارش چشم‌انداز جهان که در مه 1998 از سوی‌ صندوق بین المللی پول منتشر شده،به میزان 6/7 درصد و در سال آیندهء میلادی 6/3 درصد تخمین زده شده است. عوامل گوناگونی در روند تجارت خارجی ایران در سال‌های اخیر تأثیر داشته که بر سهم‌ ایران در تجارت جهانی اثر گذارده است.در این گزارش تلاش می‌شود این عوامل معرفی گردد و عملکرد تجارت خارجی ایران از سال 68 تا پایان سال گذشته مورد ارزیابی قرارگیرد.باهم‌ این گزارش را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"طی این دورۀ زمانی صادرات غیرنفتی در سال 73 به رکورد 4/8 میلیارد دلار رسید،درحالی‌که تحت‌تأثیر ضوابط پیمان‌سپاری،افت بهای محصولات صادراتی ایران در بازارهای جهانی،کاهش قدرت رقابت تولیدات کشور در اثر افزایش قیمت تمام شده و بهبود نه چندان قابل توجه کیفیت آنها و... به عبارت بهتر جمهوری اسلامی ایران از روند رشد سریع تجارت جهانی در سال‌های 94 به بعد نتوانست به نحو مطلوب برای افزایش سهم خود در تجارت جهانی استفاده کند و در این سال‌ها حجم مبادلات تجاری ایران رو به تنزل گذاشت. اگر ایران بخواهد سهم خود را در تجارت جهانی به حدود یک درصد در سال 1400 شمسی برساند و ارزش صادرات خود را در این سال به 200 میلیارد دلار افزایش دهد،می‌بایست تجدیدنظرهای اساسی در اصلاح ساختار اقتصادی،ایجاد فضای مساعد برای جذب سرمایه‌گذاری و دانش فنی،رونق فعالیت‌های مولد اقتصادی و تجاری و..."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.