Skip to main content
فهرست مقالات

دستیابی به سهم مناسب در تجارت جهانی چگونه میسر است؟

(4 صفحه - از 15 تا 18)

کلید واژه های ماشینی : رشد صادرات غیرنفتی ،تجارت جهانی ،نفت در بازار جهانی ،صادرات غیرنفتی ،دست‌یابی به سهم ،غیرنفتی ،ایران در تجارت جهانی ،سهم ایران در تجارت ،بازارهای جهانی ،صادرات غیرنفتی ایران ،بازرگانی خارجی ،رشد صادرات ،توسعهء اقتصادی کشور ،توسعهء صادرات غیرنفتی ،بازارهای خارجی ،قیمت نفت ،کالاهای صادراتی ،تجارت خارجی ،اقتصاد کشور ،افزایش سهم ایران ،توسعهء صادرات ،صادراتی ،تجارت بین‌المللی ،راه‌برد توسعهء صادرات ،کالاهای غیرنفتی ،سهم ایران ،افزایش سهم ،حاصل از صادرات ،بهره‌گیری از فرصت‌های تجاری ،صادراتی ایران

سالهاست که دربارهء رهایی از وابستگی به اقتصاد نفتی و مشکلات ناشی از نوسانات قیمت‌ نفت در بازار جهانی برای اقتصاد ملی سخن به میان می‌آید.سیاست‌گزاران،برنامه‌ریزان و کارشناسان اقتصادی بارها اظهار داشته‌اند که یگانه راه نجات اقتصاد کشور از وابستگی به ارز حاصل از صادرات نفت،رشد صادرات غیرنفتی است. با وجودی که در سال‌های اخیر به‌ویژه از آغاز اجرای نخستین برنامهء توسعهء اقتصادی‌ کشور،سیاست‌ها و راهبردهای گوناگونی برای رشد صادرات غیرنفتی اتخاذ و عملی شده است، اما آمارهای بازرگانی خارجی عملکرد مثبتی را در این زمینه نشان نمی‌دهد. در این گزارش سعی داریم راهکارهایی را که به نفع رشد صادرات غیرنفتی ایران می‌باشد، به منظور دستیابی به سهم بیشتر در تجارت جهانی تشریح کنیم.

خلاصه ماشینی:

"با وجودی که در سال‌های اخیر به‌ویژه از آغاز اجرای نخستین برنامۀ توسعۀ اقتصادی کشور،سیاست‌ها و راهبردهای گوناگونی برای رشد صادرات غیرنفتی اتخاذ و عملی شده است، اما آمارهای بازرگانی خارجی عملکرد مثبتی را در این زمینه نشان نمی‌دهد. اصلاح ساختار مالی دولت به منظور کسب درآمدهای مالیاتی مناسب برای تأمین هزینه‌های جاری و امنیت ملی،جلوگیری از بروز کسری بودجه که ثبات اقتصادی را در اثر کاهش ارزش پول ملی و رشد فشارهای تورمی تهدید می‌کند و به قیمت تمام شده کالاها و خدمات می‌انجامد، سرمایه‌گذاری در طرح‌های عمرانی ضروری مانند ایجاد شبکه‌های مخابراتی و ارتباطی قوی،ساخت نیروگاه‌ها و سدها برای تأمین نیازهای بخش‌های اقتصای، ایجاد تعادل در تراز پرداخت‌های کشور و... 2-اتخاذ راهبرد توسعۀ صادرات از آنجا که راهبرد جایگزینی واردات به منظور دستیابی به خودکفایی در تولید کالاها کمابیش در سال‌های اخیر تداوم یافته و نتوانسته آثار مثبت بر اقتصاد کشور و نیز افزایش سهم ایران در تجارت جهانی به جای گذارد،لذا ضرورت دارد که این سیاست تا حد ممکن کنار گذارده شود. ازاین‌رو باز کردن فضای قانونی لازم برای جذب سرمایه‌گذاران خارجی جهت دستیابی به دانش فنی و منابع موردنیاز سرمایه‌گذاری و نیز راهیابی به بازارهای صادراتی آثار مثبتی بر رشد صادرات غیرنفتی خواهد داشت. لذا ایجاد بستر و ساختار قانونی مناسب برای ترفیع سهم ایران در تجارت جهانی از طریق رشد صادرات غیرنفتی و تضمین ثبات قوانین و مقررات،دست‌کم در میان‌مدت ضروری است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.