Skip to main content
فهرست مقالات

علل اشتیاق به مصرف کالاهای قاچاق

ISC (4 صفحه - از 11 تا 14)

کلید واژه های ماشینی : مصرف، قاچاق کالا، مصرف کالاهای قاچاق، کالاهای قاچاق، تقاضا، واردات، علل اشتیاق به مصرف، قاچاق کالا بر الگوی مصرف، اقتصادی، بررسی کالاهای قاچاق وارداتی

پدیده قاچاق کالا از آنجا بروز می‌کند و گسترش می‌یابد که همواره تقاضایی برای‌ کالاهای مذکور در بازار داخلی و خارجی وجود دارد و عوامل قاچاق با هدف کسب سود بیشتر از تجارت غیرقانونی،مبادرت به عرضهء کالاها از مسیر غیررسمی می‌کنند. وجود تقاضا برای کالاهای قاچاق از علل و عوامل متعددی سرچشمه می‌گیرد که‌ شناسایی و بررسی دقیق آنها می‌تواند در تغییر روند تقاضا برای این‌گونه کالا و مبارزه‌ جدی با آثار سوءاقتصادی قاچاق کالا،تأثیر بسزایی داشته باشد.اگر علل و عوامل‌ ایجادکننده تقاضا برای کالاهای قاچاق به درستی شناسایی،ارزیابی و تحلیل نشود.چه‌بسا مبارزه از طریق نیروهای انتظامی با عوامل قاچاق حتی با صرف هزینه‌های کلان به توفیق‌ منجر نگردد و همواره اشتیاق مصرف این‌گونه کالاها،انگیزه برای یافتن راه‌های تازه‌ عرضهء غیرقانونی کالاهای قاچاق را تقویت می‌کند. در این گزارش تلاش شده است که از یک دریچه به علل اشتیاق به استفاده از کالاهای‌ قاچاق و از دریچهء دیگر به بررسی آثار سوء قاچاق کالا بر الگوی مصرف بپردازیم. باهم این گزارش را می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"علل اشتیاق به مصرف کالاهای قاچاق اشاره: پدیده قاچاق کالا از آنجا بروز می‌کند و گسترش می‌یابد که همواره تقاضایی برای کالاهای مذکور در بازار داخلی و خارجی وجود دارد و عوامل قاچاق با هدف کسب سود بیشتر از تجارت غیرقانونی،مبادرت به عرضۀ کالاها از مسیر غیررسمی می‌کنند. بررسی کارشناسان درمورد علل اشتیاق به استفاده از کالاهای قاچاق نشان می‌دهد که تقاضا برای این کالاها تحت تأثیر عوامل گوناگون وجود دارد که مهم‌ترین آنها بدین شرح می‌باشند: 1-زیبایی و نوآوری در طرح و رنگ تولیدات انسان موجودی تنوع‌طلب و زیبایی‌خواه می‌باشد و معمولا به شکل و ظاهر اشیاء توجه دارد. پیشرفت در این حیطه نه تنها به کاهش تقاضا برای کالاهای وارداتی(به‌ویژه کالاهای قاچاق که با ممنوعیت ورود تحت تأثیر سیاست‌های گوناگون به‌ویژه حمایت از تولیدات داخلی و صرفه‌جویی ارزی،روبه‌رو می‌باشند)کمک می‌کند، بلکه ضمن تأمین نظرات مصرف‌کنندگان داخلی،گامی در جهت توسعۀ صادرات غیرنفتی می‌باشد. تأثیرگذاری بر الگوی مصرف در جامعه،تقاضا برای کالاهای وارداتی را نیز شامل می‌گردد و می‌تواند در کاهش هزینۀ واردات و صرفه‌جویی ارزی،تخصیص صحیح منابع اقتصادی به فعالیت‌های مولد، افزایش تولید ناخالص داخلی و دستیابی به رشد و توسعۀ پویای اقتصادی،ایجاد فرصت‌های شغلی و... با این وصف توجه دولت به تدوین و معرفی الگوی صحیح مصرف،تهیج احساسات و غرور ملی در استفاده از تولیدات داخلی،جلب مشارکت مردم در پیشبرد اهداف اقتصادی و اجتماعی کشور از طریق صرفه‌جویی در مصرف و تأمین منابع مورد نیاز سرمایه‌گذاری در طرح‌های اقتصادی از طریق افزایش پس‌انداز ملی،بسیار ضروری است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.