Skip to main content
فهرست مقالات

برای مبارزه با قاچاق کالا، برانگیختن احساسات ملی و دولتی ضروری است

مصاحبه شونده:

ISC (6 صفحه - از 38 تا 43)

کلید واژه های ماشینی : مبارزه با قاچاق کالا، اقتصادی، دولت، کشفیات کالاهای قاچاق نیروهای انتظامی، سرمایه، نیروهای انتظامی، قاچاق کالا در اقتصاد کشور، کالای قاچاق وارد کشور، کالای قاچاق، آمار کشفیات کالاهای قاچاق

به منظور اثربخشی سیاست‌ها و راهبردهای کلان اقتصادی کشور،توازن در پرداخت‌های خارجی و بهره‌گیری بهینه از منابع ارزی موجود در اقتصاد،مبارزه با قاچاق‌ کالا،ضرورت دارد. در سال‌های اخیر ورود غیرقانونی بسیاری از کالاهای بادوام و غیرضرور نه تنها بخشی از منابع ارزی کشور را از سرمایه‌گذاری در امور تولیدی خارج ساخته،بلکه با ایجاد نوسانات شدید در نرخ‌های ارزی جهانروا در بازار غیرمجاز،فشارهای تورمی را تشدید کرده و به حیات اقتصادی خانوارهای کم‌درآمد و اقشار آسیب‌پذیر لطمه زده است.از سوی دیگر بخشی از راهبردهای اقتصادی دولت برای درمان بیماری‌ها و معضلات‌ اقتصادی جامعه را تا حدودی کم‌اثر ساخته است و تعادل اقتصاد ملی را مورد تهدید قرار داده است. با توجه به زیان‌های وارده بر پیکرهء اقتصادی کشور دراثر بروز و گسترش پدیدهء قاچاق کالا،چندی پیش«همایش مبارزه با قاچاق کالا و اثرات اقتصادی آن»در هفتهء نیروی انتظامی برگزار شد.خبرنگار نشریه«بررسی‌های بازرگانی»در حاشیه برگزاری‌ این همایش با سردار مهدی ابویی مدیر کل مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیروی انتظامی‌ جمهوری اسلامی ایران(ناجا)گفت‌وگویی انجام داده که در آن مسایل و معضلات ناشی از قاچاق کالا در اقتصاد کشور و چگونگی مبارزه معقول و منطقی با این پدیده زیانبار را جویا شده است. سردار ابویی از آغاز مبارزه با قاچاق کالا و ارز مسؤول این بخش در نیروهای‌ انتظامی بوده است و اینک نظرات ایشان را در ارتباط با مسایل قاچاق کالا باهم می‌خوانیم.

خلاصه ماشینی:

"به‌طور مثال اگر سیگار به اندازه‌ای در کشور ایران تولید شود که مصرف داخلی را تأمین کند و ما زاد آن حتی اگر به صورت قاچاق خارج شود،به نفع اقتصاد کشور است،اما متأسفانه از ایران کالاهایی به صورت قاچاق خارج می‌شوند که خروجشان اقتصاد کشور را تخریب می‌کند و بر توانمندی نظام اثر منفی دارد، مانند فرآورده‌های نفتی که دولت برای آن یارانه پرداخت می‌کند،مواد شوینده، زعفران و دلار که خود پشتوانۀ ورود کالاهای قاچاق به کشور هستند. (به تصویر صفحه مراجعه شود) قبل از سال 72 کالاهایی که به‌طور قاچاق از ایران خارج می‌شد،به‌طور عمده فرش و خاویار بود و انواع کالاهای لوکس و غیرضروری وارد می‌شد،بدون آنکه هیچ ارگانی روی آن نظارت داشته باشد، اما از نیمۀ دوم سال 72 دولت تصمیم گرفت با قاچاق مبارزه کند تا روی برنامه‌ریزی‌های اقتصادی کشور سایه نیفکند. *قاچاقچیان کالا به چه شیوه‌هایی برای آوردن کالا به ایران متوسل می‌شوند؟ *صاحبان سرمایه دست به شگردهای بسیار پیچیده‌ای زده‌اند و در قالب کالاهایی که با مجوز و از مبادی گمرکی رسمی وارد کشور می‌شود، کالاهای قاچاق قرار می‌دهند و با توجه به کمبود امکانات و پرسنلی که در گمرکات وجود دارد،کالای قاچاق را به راحتی وارد کشور می‌کنند. با توجه به حساسیت موضوع،اگر مبارزه با قاچاق به‌طور اصولی و ریشه‌ای انجام شود و تمامی امکانات و تجهیزات کشور در جهت مبارزه با این معضل اقتصادی-اجتماعی به کار گرفته شود، به‌طور قطع قیمت ارز کاهش شدیدی در بازار غیرمجاز پیدا می‌کند و به کمتر از 2000 ریال برای هر دلار می‌رسد."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.